zaujimavosti 2,329 Zobrazení

Potraviny, ktoré pravdepodobne nakupujete zbytočné vo veľkom množstve

Nenakupujte zbytočne potraviny vo veľkých baleniach, prezradíme vám aké to má nevýhody
od Pavol 2019-01-13
 

Niektoré produkty, ktoré sa nachádzajú v našej dennej strave, sa mylne považujú za trvalé. Výrobcovia povzbudzujú kupujúcich k nákupu veľkých balení, avšak každá potravina má dátum vypršania spotreby, ktorá môže značne klesnúť ak nedodržiavame pravidlá správneho skladovania.

Nakoniec sa stane, že miniete na potraviny dvakrát toľko peňazí, keďže nakúpite väčšie balenia a potom to nestihnete minúť do dátumu spotreby.

Poďme si predstaviť takéto potraviny, ktoré nakupujeme vo veľkom balení úplne zbytočne.

1. Múka

Usudzuje sa, že pšeničná múka na prípravu chleba, podobne ako ktorákoľvek iná, je produkt s dlhou platnosťou spotreby. Avšak v domácom prostredí je veľmi ťažké vytvoriť potrebné podmienky na jej uchovanie. Vzhľadom na teplotné rozdiely a vysokú vlhkosť vzduchu v kuchyni, dátum exspirácie múky sa pohybuje od niekoľkých rokov až po pár mesiacov.

Okrem toho, pretože výrobok absorbuje všetku vlhkosť vo vzduchu, keď sa skladuje nesprávne, stáva sa priaznivým prostredím pre biotop rôznych mikroorganizmov. To je dôvod, prečo nestojí za to, aby ste doma držali viac ako 1 až 2 kilogramy múky.

Aby sa múka nezkazila, odporúčame dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  • teplota miestnosti na skladovanie nesmie byť vyššia ako 20 ° C;
  • vlhkosť vzduchu až do 60 percent;
  • výrobok musí byť vo vzduchotesnej nádobe.

2. Rastlinné oleje

Bez ohľadu na typ oleja a spôsob prípravy, môžete ho skladovať veľmi dlho. Týmto spôsobom si slnečnicový olej zachováva svoje prospešné vlastnosti počas 1,5 až 6 mesiacov a olivový  dokonca 1 až 2 roky.

Toto trvanie zostáva aktívne, pokiaľ sú splnené všetky pravidlá skladovania, ale najdôležitejšia vec je pri jeho otvorení. Hneď ako dôjde k prvému kontaktu oleja s kyslíkom, dátum vypršania spotreby sa podstatne zníži a bude kratší ako jeden mesiac. Preto je lepšie vziať si malú fľašu a nevyhnutne ju skladovať na tmavom a studenom mieste.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Vo väčšine krajín sveta klesá plodnosť
Nasledujúci článok Tragický osud sesterských lodí Titanicu