zaujimavosti 2,107 Zobrazení

Škandál pokazeného mäsa z Poľska

Vznesené obvinenia aj na ďalšie bitúnky
od Igor 2019-02-02
 

Praktizovanie pašovania chorých kráv do mäsového reťazca je v Poľsku obávanejšie ako sa najskôr predpokladalo. Investigatívny reportér zachytil zábery chorých kráv, ktoré boli vytiahnuté na zabitie s navijakom.

Po zverejnení tajných záznamov Patryka Szczepaniaka sa spustil systém rýchleho varovania EÚ pre potraviny a krmivá a odvtedy sa potvrdilo, že mäso z tohto konkrétneho bitúnku bolo vyvezené do 12 ďalších krajín EÚ (okrem Spojeného kráľovstva).

Poľské úrady potom zatvorili bitúnky a úradníci EÚ búdú priamo v Poľsku monitorovať udalosti.

Práve Szczepaniak spochybnil tvrdenia poľských veterinárnych orgánov, že škandál bol len izolovaný incident, pričom zverejnil dôkaz o oveľa širšom čiernom trhu s mäsom z chorých kráv, ktorý je organizovaný po celom území Poľska.

Szczepaniak ako súčasť poľského vyšetrovacieho televízneho programu, vysielaného na spravodajstve TVN24, sa infiltroval koncom minulého roka na bitúnkoch a tam pracoval takmer tri týždne. Zaznamenal zábery, ktoré ukazujú, že kravy sú tak choré, že nemohli samostatne vystúpiť z nákladných vozidiel a do bitúnku ich ťahali pomocou navijaka, s lanami zviazanými okolo ich rohov alebo nôh.

Porážka chorých kráv sa uskutočňovala v noci bez prítomnosti veterinárnych úradníkov, čo bolo v rozpore so základnými normami. Pracovníci na bitúnku mali za úlohu odstrániť dôkazy z jatočných tiel, ako sú deformity a nádory, ktoré naznačujú, že kravy sú choré a ležali na zemi celé dni.

Vedúci veterinárneho úradu Poľska Pawel Niemczuk potvrdil novinárom, že úrady identifikovali 9,5 ton hovädzieho mäsa pochádzajúceho z bitúnku, z ktorých 2,7 ton bolo vyvezených do iných krajín EÚ. "Väčšinu krajín som presvedčil, že táto situácia v Poľsku bola individuálnym prípadom," povedal Niemczuk na tlačovej konferencii a oznámil, že mäso distribuované z bitúnku bolo identifikované a stiahnuté.

Pokračovanie na ďalšej strane ...

loading...
Nasledujúci článok Urobte radosť svojej láske na Valentína