zaujimavosti 1,586 Zobrazení

NASA zistila, že rodíme sa ako kreatívni géniovia. Škola z nás potom urobí hlupákov

Odkiaľ kreativita pochádza? Rodí sa deti už kreatívne alebo sa to musí naučiť? Výsledky tohto testu vás zaiste prekvapia!
od Pavol 2019-03-14
 

Na základe týchto podnetov vytvorili test pre vzorku 1600 detí vo veku 4 až 5 rokov. Ten sa zameriaval na objavovanie nových, inšpiratívnych a inovatívnych nápadov na riešenie problémov. Deti nakoniec úplne trafili do čierneho a do kategórie s geniálnou predstavivosťou spadalo až 98%.

Vedci boli výsledkom natoľko šokovaní, že sa rozhodli urobiť z testu longitudinálny štúdii (dlhodobé sledovanie) a deti otestovať za ďalších 5 rokov. Výsledok? Iba 30% desaťročných detí patrilo do kategórie s geniálnou predstavivosťou. Po ďalších piatich rokoch hodnota klesla na iba 12%. Kam kreativita zmizla?

Zabíja škola našu kreativitu?

Samozrejme mnohí mali s konzistenciou výsledkov problémy, iní sa zase domnievali, že sa jedná o náhodu. Avšak Gavin Nascimaneto, ktorý na túto úžasnú teóriu prvýkrát upozornil to jednoznačne odmieta. "Testy sme opakovali niekoľkokrát v rôznych regiónoch a výsledky boli vždy rovnaké," dodáva Nascimaneto.

A prečo nás teda školy okrádajú o našu tvorivej genialitu? "Dôvod, prečo tomu tak je, nie je ťažké pochopiť. Škola je inštitúcia, ktorá bola historicky vytvorená, aby slúžila potrebám vládnucej triedy, nie obyčajným ľuďom," uvádza Nascimaneto.

Zaujímavý pohľad na rovnakú problematiku má aj Sir Ken Robinson, ktorý na jednom z Ted Talk vystúpil s témou: Zabíja škola našu kreativitu?

"Počul som skvelý príbeh, strašne rád ho rozprávam, je o malé dievčatku na hodine kreslenia. Bolo jej šesť a sedela vzadu. Jej učiteľka hovorila, že sotvakto dávala pozor, ale na hodine kreslenia pozorná bola. Učiteľka tým bola tak prekvapená, že za ňou prišla a opýtala sa: Čo to kreslíš? A dievčatko odpovedala: Kreslím obrázok Boha. A učiteľka na to: Ale nikto predsa nevie, ako Boh vyzerá. A dievčatko na to: Za chvíľku už budú. Tieto veci majú jedno spoločné. Deti sa nebojí skúsiť šťastie. Keď nevedia, tak to skúsi. Nebojí sa chybovať. Tým samozrejme nechcem povedať, že chybovať je to isté, ako byť kreatívny. Čo však vieme je, že keď nie ste pripravení chybovať, nikdy neprídete s ničím originálnym. Keď nie ste pripravení chybovať. A tou dobou, kedy sa z detí stanú dospelí, väčšina ich už tú schopnosť nemá. Naučia sa desiť sa chýb. A takto vedieme aj naše podniky. Stigmatizuje chyby. A dnes prevádzkujeme aj národné vzdelávacie systémy, v ktorých sú chyby to najhoršie, čoho sa môžete dopustiť. A výsledkom je, že vzdelaním zbavujeme ľudí ich tvorivých schopností," hovorí vo svojej prezentácii Robinson, ktorú si odporúčame zhliadnuť.

Samotné video nájdete na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Dara Rolins vydala videoklip na novú skladbu 'Kolotoč'
Nasledujúci článok Matka, ktorá sa vymyká štandardom: Jej syn má 5 rokov a stále ho dojčí