zdravie 0 Zobrazení

Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri jarnom detoxe

Jarný detox je pre telo výbornou očistou, len je potrebné dodržiavať určité pravidlá
od Igor 2019-04-07
 

Jarný detox je pre telo výbornou očistou, len je potrebné dodržiavať určité pravidlá a vyhnúť sa chybám. Nakoniec by ste si totiž mohli uškodiť.

Oveľa lepšie ako vrhnúť sa do drastických diét, je lepšie upraviť celkový životný štýl a začať detox, ktorý z tela dostane všetky škodliviny. Práve pri ňom ale často chybujeme.

Koncom zimy už sa nemôžeme dočkať, až konečne odhodíme zimné kabáty a topánky. Zároveň s tým ale prichádza aj chuť zbaviť sa prebytočných kilogramov, ktoré sa cez zimu nahromadili pod vrstvami svetrov. Jarná očista je populárna od nepamäti. Odporúčajú ju jogíni, ale aj tradičná čínska medicína.

Lenže ktorý detox si vybrať? Na internete je rad "zaručených" tipov, ale aj v prípade očisty je lepšie sa poradiť s odborníkmi, aby ste svojmu telu skôr neubližovali. Tí pre vás zostavili najčastejšie mýty a chyby, ktorých sa pri jarnom detoxe dopúšťame.

Chyba číslo 1: Hladovanie

Rad očistných kúr odporúča minimum jedla, v drastickejších prípadoch dokonca aj niekoľkodňový pôst. Ale viete si predstaviť, čo s vami hladovaniea urobí, keď ste sa do tej doby prejedali?

Mnoho ľudí skáče z extrému do extrému. Keď nahradí prejedanie totálnou absenciou príjmu potravín, skutočne môžu rýchlo schudnúť, ale v prevažnej väčšine sa jedná len o úbytok vody. Prílišné zavodnenie síce trápi rad ľudí, hlavne žien, ale aj odvodnenie by malo prebiehať po porade s odborníkom, preto drastické pôsty bez podpory výživového poradcu alebo lekára sa neodporúčajú. 

Určite sa oplatí znižovať dávky jedla a voliť vhodné potraviny. Pri detoxe je dôležité vyberať jedlo, ktoré nezakysľuje organizmus. Vynechajte vyprážané jedlá, bielu múku a lepok všeobecne, cukor, mliečne výrobky, bravčové a hovädzie mäso, tučné hydinové mäso, alkohol, kávu, cigarety, čierny a ovocný čaj, soľ.

Vhodné potraviny:

Kapusta: Zbaví vás nadbytočných tekutín z tela a naštartuje spaľovanie. Patrí medzi dokonalé zdroje vlákniny, vitamínu C, E, A a minerálov. Nechýba ani kyselina listová.

Cesnak: Jeho pach by vás mohol odradiť, ale viete, ako skvele znižuje cholesterol a zbavuje stresu?

Voda: Najlepšie je šálka vlažnej vody ráno, skôr, než čokoľvek zjete. Práve voda telo hydratuje a pomáha odplavovať škodliviny z obličiek a celého organizmu.

Zelený čaj: Naštartuje metabolizmus a pomáha spaľovať kalórie. Navyše dodáva energiu, ktorú pre začiatok budete potrebovať.

Kyslá zelenina: Fantasticky prečistí črevá a celé tráviace ústrojenstvo.

Citrón: Vyčistí pečeň a naštartuje metabolizmus. Pridávajte ho do vody, vrátane tej spomínanej rannej vlažnej.

Červená repa: Podporuje činnosť pečene aj čriev. Jedlo pripravené z repy bude mať dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny.

Aké potraviny je ešte dobré jesť: 

karfiol
špenát
tekvica
zázvor
bylinky
grep
ryby
biele mäso
zakysané výrobky
koreňová zelenina


Chyba číslo 2: Voda so soľou

Medzi obľúbenú detoxikačnú kúru patrí slaaná voda. Jej podstatou je vypiť 1,5 litra vody s vrchovatou lyžicou soli. Tá má z čriev pozbierať všetko nezdravé, čo sa v nich nahromadilo. Ale ani v tomto prípade by ste nemali radu slepo napodobňovať. Je to veľmi zložitá metóda očisty s prepracovanou technikou, na ktorú je nutné sa pripraviť vopred a nekompromisne ju dodržiavať. Nestačí len piť vodu so soľou, zároveň je potrebné v správnych intervaloch jesť vhodné pokrmy. Jednoznačne sa do nej bez skúseností alebo odbornej pomoci nepúšťajte.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok ABBA sa vrátila na scénu s dvoma novými piesňami
Nasledujúci článok Po viac ako 65 rokoch ju znovu požiadal o ruku