zdravie 0 Zobrazení

Ako bezpečne vytiahnuť kliešťa?

Správny postup pri vyťahovaní kliešťa.
od Pavol 2018-07-03
 

Z roka na rok výskyt kliešťov len rastie a bohužiaľ rastie aj počet tých infikovaných. Z tohto dôvodu je potrebné chrániť nielen našich domácich miláčikov, ale aj seba. Hoci sa veľa z nás mylne domnieva, že sa kliešte vyskytujú len v lese, v skutočnosti sa objavujú aj na lúkách či dokonca aj na našej záhrade.

Čo teda robiť, keď si domov z prechádzky či odpočinku na záhrade na sebe prinesiete nepozvaného hosťa?

 

Dezinfekcia

Akonáhle na sebe spozorujete zaseknutého kliešťa, najprv postihnuté miesto postriekajte dezinfekciou, ktorá by vo vašej lekárničke nemala chýbať. Je potrebné, aby táto dezinfekcia obsahovala alkohol, poprípade môžete použiť aj liehovinu či kolínsku vodu. Veľa ľudí radšej použije olej, pretože potom sa kliešť lepšie vyťahuje, tým sa však výrazne zvýši riziko nákazy boreliózy, pretože mastnota mu zabraňuje v dýchaní. Kliešť, ktorý sa pomaly začína dusiť, môže vyvrhnúť obsah svojich útrob, v ktorých sa ukrývajú baktérie boreliózy.

 

Pinzeta

Nikdy sa nesnažte kliešťa vytrhnúť samotnými rukami. Vždy použite pinzetu, ktorá má okrúhly či tupý okraj. Môžete použiť plastovú aj kovovú, záleží len na vašom výbere. Snažte sa kliešť uchopiť čo najbližšie koži a vždy pri vyťahovaní použite rukavice.

loading...
Predchádzajúci článok Dajte si pozor na tieto skryté príznaky, ktoré informujú o infarkte
Nasledujúci článok Mávate často studené končatiny a zlú cirkuláciu krvi? Pomôže vám toto