zaujimavosti 18,793 Zobrazení

7 vecí, ktoré môžu zmeniť farbu vašich očí

Prinášame vám niekoľko zaujímavých faktov o tom, ako a prečo sa môže u ľudí zmeniť farba očí.
od Pavol 2019-04-19
 

Nech máte akúkoľvek farbu očí, iste  by ste chceli z času na čas vedieť, ako by ste vyzerali, ak by ste mali inú farbu očí. Ale nie každý vie, že existuje veľa faktorov, vrátane jedla a emócií, ktoré môžu zmeniť farbu dúhovky, dokonca aj bez operácie.

1. Ako nálada ovplyvňuje farbu očí

Živé emócie stále spôsobia šok pre telo. Keď cítime silnú zlosť alebo radosť, frekvencia srdcového rytmu sa mení, dýchanie sa zrýchľuje a horšie sa nám dýcha, ale dokonca aj farba vašich dúhoviek sa mení. Môže sa stať nasýtenejšou, niekedy tmavšou alebo niekedy svetlejšou.

2. Obsah melanínu a vek

Ak sa dieťa narodilo s modrošedými očami, potom je veľmi pravdepodobné, že ich zmena vás môže ešte prekvapiť. Tajomstvo modrých očí, tiež nazývané "efekt oblohy", spočíva v malom obsahu melanínu v dúhovke, ktorý rozptýli svetlo a odhaľuje ešte jasnejšiu modrú farbu očí. 

U väčšiny detí vo veku od 3 do 18 mesiacov môže farba očí stmavnúť, ak sa zvýši množstvo melanocytov v dúhovkách. 

Najmä u detí, ktoré sa narodili v horských oblastiach sa často stáva, že modrá farba sa zmení na orechovo hnedú farbu očí. V mnohých ohľadoch to závisí od farby očí rodičov. Niekedy sa konečná farba očí ukáže až vo veku 10-12 rokov.

Ale u detí narodených s hnedými očami je všetko stabilné, to je ich silný tón pre život. Vzhľadom k vysokému obsahu melanínu, vonkajšia vrstva dúhovky absorbuje a odráža svetlo, čo má za následok hnedú farbu.

Mimochodom, aj keď ľudia s tmavými očami trpia ochorením očí menej často, nemali by zabúdať na slnečné okuliare.

A podľa výskumu v Českej republike ľudia s hnedými očami sú spravidla vnímaní ako spoľahlivejší, zatiaľ čo ženy so svetlými očami sú menej náchylné na problémy s negativitou a depresiou.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Zabudnite na toaletný papier toto začína byť trendom po celom svete
Nasledujúci článok Podľa vedcov sú nižší ľudia agresívnejší ako vysokí