zaujimavosti 0 Zobrazení

Veľká noc vo svete, zvyky a tradície národov

Zvyky a tradície počas Veľkej noci v rôznych kútoch sveta.
od Igor 2019-04-19
 

Veľká noc je pre kresťanov na celom svete hlavne oslavou vzkriesenia Ježiša Spasiteľa. Kým na Slovensku na Veľkonočný pondelok oblievame vodou a šibeme, inde vo svete sa s týmto dňom spájajú rôzne zvyky a tradície. Vajíčka a zajačiky sa stali univerzálnym symbolom Veľkej noci po celom svete. Zvyky a tradície sa však od krajiny ku krajine menia.

V Anglicku, Írsku, USA a aj v Nemecku je zvykom na Veľkú noc poskrývať po dome alebo v záhrade vajíčka s rôznymi lahôdkami. Kto ich nájde, dostáva dohodnutú odmenu. Pečie sa ovocný koláč a s týmito zvykmi  sú spojené všakovaké mystické čary a povedačky. V Nemecku sa kňaz na bohoslužbu na Kvetnú nedeľu niekedy privezie na somárovi. V Portugalsku na Veľký piatok ľudia robia veľkú vartu, do ktorej neskôr hádžu bábiky zo slamy, ktoré vyzerajú ako Judáš.

Vo Francúzsku si nachádzajú deti darčeky na zazvonenie, ako u nás na Vianoce. Zväčša sú to čokoládové vajíčka a ďalšie sladkosti. Na vidieku prebiehajú súťaže v chytaní vajec. Taliani pečú Veľkonočný chlieb, do ktorého predtým dajú neporušené vajcia v škrupinke. K tradičným symbolom Veľkej noci vo Francúzsku patrí aj Osterlammele, suchý koláč jedený v Alsaskom regióne. Sú pečené v hlinenej forme a majú tvar jahniatka sediaceho na zemi. Tradične sa dávali deťom po bohoslužbe na Veľkonočný pondelok. V dnešnej dobe ich pekári predávajú ozdobené stuhou a papierovými menovkami.

Pre Brazíliu je charakteristický Veľkonočný karneval. Deň pred Popolcovou stredou sa končí obdobie fašiangov. Práve v tento deň na Fašiangový utorok sa v Rio de Janeiro usporadúva obrovský festival na počesť začínajúceho pôstu. Už niekoľko dní pred Fašiangovým utorkom sú ulice plné ľudí, ktorí pochodujú v sprievodoch, tancujú sambu a spievajú. Obliekajú sa do exotických kostýmov najrôznejších farieb a často si vyrábajú veľké drôtené konštrukcie, v ktorých vyzerajú ako obrovské motýle či vtáky.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Jahodovy kolač s pudingom
Nasledujúci článok Slimáky z lístkového cesta