zdravie 2,215 Zobrazení

Prehnali ste to s jedlom? Poradíme vám

Jednoducho ste sa prejedli na oslave, alebo len tak?
od Igor 2019-04-24
 

Boli ste na oslave kde sa pod dobrotami prehýbali stoly a nedokázali ste odolať? Alebo ste to jednoducho prehnali, proste ste mali chuť? Na oslavách býva spravidla hodne jedál, ktoré ale nepatria práve k tým diétnym. Ak sa nebudete strážiť, môžu vás prekvapiť žalúdočné problémy. Vysporiadať sa s nimi môžete celkom jednoducho.

Pocit ťažkosti po jedle, nevoľnosť, tlak v oblasti žalúdka, nadúvanie, plynatosť alebo nechutenstvo - to všetko sú príznaky poruchy trávenia, ktoré má často na svedomí neriadené hodovanie. Ako si vlastne "zkazíme" žalúdok a čím ho potom dať zase do poriadku?

Pre náš tráviaci trakt je záťažou každé tučnejšie a sýtejšie jedlo, čo je prípad mnohých sviatočných dobrôt. Hneď, čo ich zjeme, prichádza na rad pankreas, ktorý má za úlohu rýchlo uvoľniť zo svojich rezerv dôležité tráviace enzýmy. Ide o chemické látky, ktoré štiepia sacharidy, tuky a bielkoviny na jednoduchšie zložky tak, aby mohli byť v organizme ďalej využité. Schopnosť pankreasu tieto enzýmy "vyrábať" a v prípade potreby rýchlo uvoľňovať, je daná do istej miery geneticky, ale veľa záleží na tom, koľko a čoho zjeme.

Bylinkový čaj


Prirodzeným pomocníkom pre zmiernenie žalúdočných ťažkostí sú bylinky. Jednou z najznámejších je mäta pieporná, ale tráveniu uľaví tiež medovka, harmanček alebo prekvapivo aj kôpor. Z toho si však nevarte čaj. Pomoc prinesú semienka, ktoré stačí rozžuť. Olej z nich uľaví žalúdku a osvieži aj váš dych.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Komička Evelyn sa ukázala, akoby vyzerala ako brunetka
Nasledujúci článok Ak začínate pracovať pred 10 hodinou dopoludnia je to ako mučenie, tvrdí štúdia