zdravie 1,924 Zobrazení

Dopady digitálnej éry: Po tomto zakážete svojim deťom používať tablety, mobily a počítače

Vplyv digitálnej éry na dieťa, a ako ho odtrhnúť od tabletu či mobilu?
od Pavol 2018-07-04
 

 

Dnes je celý svet posadnutý gadget, smartphony, tablety a inú digitálnou technikou. Spolu s nimi preniká na svet aj vírus digitálny demencie. To nie je vtip, ale diagnóza.

V roku 2007 si špecialisti všimli, že každým rokom pribúdajú detí - predstavitelia digitálne generácie, ktoré trpia poruchami pozornosti, stratou pamäti, nízkym sebaovládaním, kognitívne poruchou a depresiami.

Vplyv gadgetov na deti

Štúdie preukazujú, že v mozgoch predstaviteľov digitálnej generácie boli pozorované zmeny, podobné tým, ktoré sa vyskytujú po traumatickom poranení mozgu alebo pri rannom štádiu demencie - demencia, ktorá sa vyskytuje až v starobe.

Je ťažké uveriť, že priemerný sedemročný Európan strávi pri obrazovke viac ako jeden rok svojho života a 18-ročný viac ako 4 roky.

Hovoríte si, že dnes sú úplne iné deti? Áno, sú úplne iné, ale ich mozog je rovnaký ako bol pred 1000 rokmi - 100 miliárd neurónov, ktorý je spojený s desiatkami tisíc podobných druhov.

Mozog je potrebné rozvíjať a kŕmiť. Všetky naše myšlienky, akcie, riešiť zložité problémy a hlboké reflexie zanechávajú stopy na našom mozgu. "Nič nemôže nahradiť to, čo deti dostanú z vlastného, ​​slobodného a nezávislého myslenia, keď oni skúmajú fyzický svet a sú konfrontované s niečím novým," hovorí britská profesorka psychológie Tanya Byron.

Budete šokovaní, ale od roku 1970 sa polomer aktivity detí (priestor okolo domu, kde deti môžu voľne preskúmavať svet) klesol o 90%. Svet sa zmenšil na obrazovku smartphonu. Deti zabudli, a čo je ešte horšie, jednoducho nevie, čo je to - bežať v daždi, púšťať lodičky, šplhať na stromy a porozprávať sa s kamarátom.

Oni sedia celé hodiny pripútaní k smartphonu. Ale veď je potrebné rozvíjať svoje svaly, poznať riziká, ktoré na ne číhajú vo svete a rovnako komunikovať so svojimi priateľmi.

"Je úžasné, ako rýchlo sa formuloval úplne nový typ prostredia, kde chuť, vôňa a dotyk nie sú stimulované, keď väčšiu časť dňa presedíme pri obrazovke a nie prechádzkou na čerstvom vzduchu" hovorí Susana Grinfild. Rozhodne si máme z čoho robiť starosti.

Mozog sa formuje, keď sú vonkajšie podnety a čím je ich viac, tým je to pre mozog lepšie. Preto je veľmi dôležité, aby deti poznávali svet fyzicky a nie virtuálne. To je potrebné pre rast mozgu, ako tomu bolo aj pred 1000 rokmi.

Dieťa tiež potrebuje zdravý a pokojný spánok. Ale dnešné deti nie sú schopné odpútať sa od počítača a počítačových hier. Tým si výrazne znižujú dĺžku spánku a to vedie k jeho narušeniu. Aký môže byť rozvoj, keď vás bolí hlava, ste unavení a školské úlohy nemôžete dostať do hlavy ?!

Možno sa pýtate, ako digitálna technológia môže zmeniť mozog dieťaťa? Po prvé, počet vonkajších podnetov je obmedzený z dôvodu monotónna zábavy na internete. Dieťa nedostane potrebné skúsenosti, aby sa dostatočne rozvíjal mozog, ktorý je zodpovedný za empatiu, sebaovládania, rozhodovanie ...

A to, čo nepracuje, odumiera. Veď človeku, ktorý prestal chodiť, sa atrofujú nohy. Deti sa nenaučili udržať v sebe informáciu, radšej si ju vyhľadajú na internete. Majú problémy s pamäťou. Netrénujú ju.

Myslíte si, že deti sú inteligentnejšie vďaka internetu? Vedeli ste, že dnešné 11-ročné dieťa je schopné vyriešiť úlohu, ktorú pred 30 rokmi dokázali vyriešiť 8-9 ročné deti. Vedci tvrdia, že jedným z hlavných dôvodov je to, že žijú vo virtuálnom svete.

loading...
Predchádzajúci článok Real Madrid prijal ponuku Juventusu za Cristiana Ronalda!
Nasledujúci článok Aké znamenie sa k vám hodí...