
Exkluzívne video zo zákulisia svadby Rytmusa a Jasminy
- od Pavol
- pred 1121 dňami
Úplné načasovanie celej planéty, ktoré začalo moderným obdobím globalizácie je záhadný zázrak.
Úsilie začalo v roku 1800 s príchodom železničných systémov vo Veľkej Británii, kde bol založený Greenwichský čas.
A v neskorých rokoch 1800, skupina vedcov prišla na spôsob, ako rozdeliť svet do rôznych časových pásiem. S cieľom vybudovať mapu časovej zóny študovali pohyby Zeme.
Keď sa Zem otáča okolo svojej osi, pohybuje sa každých 15 minút približne o 15 stupňov. Po 24 hodinách dokončí rotáciu celého kruhu o 360 stupňov.
Vedci použili tieto informácie na rozdelenie planéty do 24 sekcií alebo časových pásiem. Každá časová zóna je široká 15 stupňov.
Vzdialenosť medzi zónami je najväčšia pri rovníku a zmenšuje sa na nulu na póloch, v dôsledku zakrivenia Zeme. Keďže rovník je dlhý približne 24 902 míľ, vzdialenosť medzi časovými pásmami na rovníku je približne 1 038 míľ.
Rozhodovanie o tom, koľko je kde hodín bolo komplikované. Takmer hneď, ako sa krajiny na celom svete dohodli na pozorovaní časových pásiem, v roku 1884 začali niektorí Kanaďania v lete pretáčať hodiny. V roku 1916 sa na celom svete lovili letné úspory času.
Časové pásma môžu byť aj viac o politike ako o logike. Španielsko zmenilo časové zóny v roku 1941, bolo to gesto solidarity od Francisca Franca pre Adolfa Hitlera.
Keď Krym hlasoval za vstup do Ruska v roku 2014, posunul svoj čas o dve hodiny dopredu, aby sa pripojil k časovému pásmu Moskvy.
V roku 2015, Severná Kórea prijala Pchjongjang čas, nastavenie hodiny späť pol hodiny, aby odrážali čas pred japonskou kolonizáciou.
Nedávno štáty na severovýchode USA sa pohrali s únikom letného času a prechodom do nového časového pásma. India uvažovala o pridaní ďalšieho časového pásma.
Španielsko diskutovalo o zmene časového pásma na lepší a horší, aby nenarušila slávny spôsob života.
Vŕtanie v časových pasmách budú pravdepodobne pokračovať až donekonečna.
Pokračovanie na ďalšej strane...
© 2019 PROMAGAZIN