zaujimavosti 0 Zobrazení

Prečo máme časové pásma?

Úplné načasovanie celej planéty, ktoré začalo moderným obdobím globalizácie je záhadný zázrak.
od Pavol 2019-05-14
 

Úplné načasovanie celej planéty, ktoré začalo moderným obdobím globalizácie je záhadný zázrak.

Úsilie začalo v roku 1800 s príchodom železničných systémov vo Veľkej Británii, kde bol založený Greenwichský čas. 

A v neskorých rokoch 1800, skupina vedcov prišla na spôsob, ako rozdeliť svet do rôznych časových pásiem. S cieľom vybudovať mapu časovej zóny študovali pohyby Zeme.

Keď sa Zem otáča okolo svojej osi, pohybuje sa každých 15 minút približne o 15 stupňov. Po 24 hodinách dokončí rotáciu celého kruhu o 360 stupňov.

Vedci použili tieto informácie na rozdelenie planéty do 24 sekcií alebo časových pásiem. Každá časová zóna je široká 15 stupňov.

Vzdialenosť medzi zónami je najväčšia pri rovníku a zmenšuje sa na nulu na póloch, v dôsledku zakrivenia Zeme. Keďže rovník je dlhý približne 24 902 míľ, vzdialenosť medzi časovými pásmami na rovníku je približne 1 038 míľ.

Rozhodovanie o tom, koľko je kde hodín bolo komplikované. Takmer hneď, ako sa krajiny na celom svete dohodli na pozorovaní časových pásiem, v roku 1884 začali niektorí Kanaďania v lete pretáčať hodiny. V roku 1916 sa na celom svete lovili letné úspory času.

Časové pásma môžu byť aj viac o politike ako o logike. Španielsko zmenilo časové zóny v roku 1941, bolo to gesto solidarity od Francisca Franca pre Adolfa Hitlera.

Keď Krym hlasoval za vstup do Ruska v roku 2014, posunul svoj čas o dve hodiny dopredu, aby sa pripojil k časovému pásmu Moskvy.

V roku 2015, Severná Kórea prijala Pchjongjang čas, nastavenie hodiny späť pol hodiny, aby odrážali čas pred japonskou kolonizáciou.

Nedávno štáty na severovýchode USA sa pohrali s únikom letného času a prechodom do nového časového pásma.  India uvažovala o pridaní ďalšieho časového pásma.

Španielsko diskutovalo o zmene časového pásma na lepší a horší, aby nenarušila slávny spôsob života.

Vŕtanie v časových pasmách budú pravdepodobne pokračovať až donekonečna.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Predchádzajúci článok Zomrela hollywoodská hviezda 50 až 60 rokov minulého storočia
Nasledujúci článok Koľko stojí občerstvenie na MS v hokeji? Z tej sumy budete šokovaný!