zaujimavosti 7,739 Zobrazení

Slovenské domácnosti čaká obrovské zdražovanie elektriny

Dodávatelia elektriny majú pre Slovákov veľmi nepríjemné správy.
od Pavol 2019-06-10
 

Nabudúci rok sa totiž musíme pripraviť na obrovské zdražovanie elektriny, pričom ceny môžu porásť aj o 20%.

Len pár dní dozadu priniesli dodávatelia elektriny nepríjemnú správu pre všetky domácnosti a malé podniky. Od nového roku  by mohla stúpnuť cena za jednu megawatthodinu (MWh) približne o desať eur.

Na túto informáciu upozornil Martin Semrič, manažér spoločnosti Magna Energia: “V porovnaní s dneškom by tak elektrina medziročne zdražela o asi 20 %,” prezradil podľa informácii Etrend

Dôvodom tohto zdražovania eletriny je aktuálne platný regulačný vzorec, ktorý počíta s cenami elektriny obchodovanej na komoditnej burze v Prahe. 

Pre výpočet regulovaných cien elektriny je rozhodujúci vývoj za prvých šesť mesiacov predchádzajúceho roka. Čo znamená, že cena elektriny pre domácnosti v roku 2020 bude preto vychádzať z obdobia medzi 1. januárom až 30. júnom 2019.

„Priemer cien, ktoré vstupujú do výpočtu, je v období do 31. mája 2019 na úrovni 51,84 eur/MWh. Regulované ceny pre rok 2018 vychádzali z hodnoty 40,49 eur/MWh. Aj keby burza v priebehu júna klesla o 5 až 6 eur za MWh, stále bude priemerná cena pre ďalší rok asi o 10 eur za MWh vyššia,“ upozornil M. Semrič.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Prežila som Černobyľ: Príbeh ženy, ktorá mala vtedy tri roky
Nasledujúci článok Jasmina Alagić zmenila účes: Dlhé vlasy sú preč!