zaujimavosti 7,015 Zobrazení

Slovenské domácnosti čaká obrovské zdražovanie elektriny

Dodávatelia elektriny majú pre Slovákov veľmi nepríjemné správy.
od Pavol 2019-06-10
 

Slovenské domácnosti teda pocítia zdraženie elektriny na svojich peňaženkách. Celkový nárast cien za elektrinu však bude ovplyvnený aj vývojom ostatných položiek, ktoré vstupujú do koncovej ceny pre odberateľa.

Keďže silová elektrina sa na koncovej cene podieľa iba približne tretinou a zvyšok tvoria distribučné poplatky, či tarifa za prevádzku systému, v ktorej sú zahrnuté aj dotácie hnedouhoľných daní či obnoviteľných zdrojov energie.

Podľa Martina Semriča by mohol toto zdražovanie skresať jedine regulačný úrad, ktorý ale tvrdí, že ak sa mu to nepodarí, domácnosti si po Novom roku priplatia za elektrinu približne o 7% viac než v tomto roku. Načo reagoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz slovami: „Pravda je, že cena silovej elektriny na burzách dlhodobo rastie, čo môže mať vplyv na koncovú cenu elektriny pre slovenské domácnosti. Úrad však nikdy vopred nekomentuje výsledok cenových konaní, a to ani v hypotetickej rovine. Isté je, že úrad v maximálnej miere využije všetky svoje regulačné nástroje, aby ochránil záujmy zraniteľných odberateľov, samozrejme, s ohľadom na oprávnené požiadavky všetkých účastníkov trhu v zmysle zákona,“

Koľko si teda po novom roku priplatíme za elektrinu nie je jasné, ale zrejmé to slovenské domácnosti výrazne pocítia na svojich peňaženkach!

loading...
Predchádzajúci článok Prežila som Černobyľ: Príbeh ženy, ktorá mala vtedy tri roky
Nasledujúci článok Jasmina Alagić zmenila účes: Dlhé vlasy sú preč!