zaujimavosti 0 Zobrazení

Dnes je svetový deň workoholikov. Ako ste na tom vy?

Dnes je 5. júla a majú sviatok workoholici.
od Pavol 2018-07-05
 

Na Slovensku sa slávi 5. júla sviatok Cyrila a Metóda (nazývaných aj solúnski bratia alebo Apoštoli Slovanov). Ale vedeli ste, že tento deň je aj svetovým dňom workoholikov?

Ľudí, pre ktorých je práca zároveň vášňou, nie je veľa. A je im čo závidieť. Horšie je to s tými, pre ktorých vášeň prerástla do závislosti - workoholizmu. Svetový deň workoholikov je 5. júla. Ak si v tento deň napriek sviatku plánujete priniesť prácu domov, je možné, že k nim patríte aj vy.

Podľa skúseností personalistov je pracovitosť výraznou črtou Slovákov. 

Psychológovia považujú workoholizmus za druh závislosti či dokonca chorobu, ktorá má svoje štádiá a príznaky. Kým zanietený, pracovitý zamestnanec je schopný pracovať v tíme, dá si poradiť a napriek zvýšenej záťaži dokáže zachovať rovnováhu medzi prácou a súkromím, workoholik to väčšinou nezvláda. Jeho typickými prejavmi sú podráždenosť, zanedbávanie duševnej hygieny a presvedčenie, že všetko najlepšie zvládne sám, vysvetľuje personalistka. Keďže väčšina workoholikov si svoj stav neuvedomuje, namiesto nich najviac trpí rodina a okolie.

Ani pre zamestnávateľa nie je workoholik jednoznačnou výhrou. Prehnané pracovné nasadenie totiž často vedie k vyhoreniu a môže mať aj vážne zdravotné následky v podobe depresií.

Ak chcete zistiť, či ste aj vy workoholik odpovedzte na otázky na ďalšej strane.  Ak aspoň na osem z nich odpoviete áno, je vaša diagnóza jasná.

loading...
Predchádzajúci článok Manžel na skúšku - osviežujúca komédia
Nasledujúci článok 11 fotiek o evolúcií technológií