zaujimavosti 0 Zobrazení

Slovensko kvôli ochrane súkromia ruší rodné čísla. Zmena by mohla platiť už budúci rok!

Slovensko pripravuje zrušenie rodných čísel. Chce tak chrániť súkromie obyvateľov. Rodné čísla, ktoré slúžia na identifikáciu osôb, má podľa ministerstva vnútra nahradiť iný číselný kód.
od Pavol 2019-06-23
 

Slovensko pripravuje zrušenie rodných čísel. Chce tak chrániť súkromie obyvateľov. Rodné čísla, ktoré slúžia na identifikáciu osôb, má podľa ministerstva vnútra nahradiť iný číselný kód.

Z neho už nebude možné zistiť pohlavie a dátum narodenia. Nový systém vyjde na 8,5 milióna eur.

Po vzniku samostatného Československa sa zaviedla "všeobecná občianska legitimácia", predchodkyňa dnešnej občianky. Prvé rodné čísla sa začali prideľovať v roku 1947. Rodné číslo, ktoré nastúpilo po vojne, sa pôvodne dávalo až od pätnástich rokov, neskôr od narodenia.

Rodné číslo, ktoré už desiatky rokov dostáva každý obyvateľ Slovenska, sa v súčasnosti skladá z desiatich číslic. Jedinečná kombinácia čísiel umožňuje presnú identifikáciu osoby a možno z nej zistiť dátum narodenia, ako aj pohlavie. Správnosť rodného čísla si môže ktokoľvek jednoducho overiť, každé rodné číslo je totiž bez zvyšku deliteľné číslom jedenásť.

Práve ochranou citlivých osobných údajov zdôvodnilo ministerstvo vnútra zrušenie rodných čísel. Tie obyvatelia krajiny používajú napríklad pri vybavovaní rôznych záležitostí na úradoch alebo v súkromnej sfére. Rodné číslo je tiež uvedené v občianskych preukazoch a pasoch.

Ministerstvo svoj krok tatkiež argumentuje tým, že rodné číslo už nevyhovuje požiadavkám súčasných moderných informačných systémov. Jedným z dôvodov je chybovosť pri jeho prideľovaní a následné neželané duplicity, ktoré spôsobujú v reálnom živote problém najmä občanovi. 

Kedy táto zmena nastane?

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Poloha spánku vypovedá veľa o vašej osobnosti. Aký typ človeka ste vy?
Nasledujúci článok Neznáma skladba Freddieho Mercuryho bola po 10 rokoch zverejnená