zaujimavosti 0 Zobrazení

Benzín E5 Super 95 od januára končí!

Od januára Super 95 nenatankujete, nahradí ho E10
od Igor 2019-11-07
 

Od budúceho roka zmizne z čerpacích staníc na Slovensku benzín E5 Natural 95. Nahradí ho nové palivo E10 s približne 10 % podielom biozložky. Predbehneme tým napríklad susedné Česko, ale aj s rizikami, ktoré s tým súvisia. Staré motory si totiž so „zelenším“ palivom príliš nerozumejú. Navyše hrozí vyššia spotreba a nižší výkon.

Európska únia tlačí na znižovanie produkcie skleníkového CO2 v doprave. Jednou z ciest je nahrádzanie klasických palív ekologickejšími s vyšším podielom biozložky, vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. Podľa smernice Rady EÚ o ochrane životného prostredia budú musieť jednotlivé krajiny znížiť podiel kysličníka uhličitého v palivách pre dopravu v porovnaní s rokom 2010 o šesť percent. Je pritom na jednotlivých štátoch, ako tento cieľ dosiahnu. V každom prípade už niet veľa času. Pritom je Slovensko, podobne ako Česká republika, zatiaľ len na štyroch percentách. Kým naši západní susedia zatiaľ s tlakom na povinné nasadenie nových biopalív otáľajú do poslednej možnej chvíle, Slovensko chystá radikálnu zmenu.

Slovensko rýchlejšie ako Česko

Národná rada schválila zákon, podľa ktorého musí benzín distribuovaný na slovenských čerpacích staniciach od 1. januára 2020 obsahovať v jednom litri minimálne deväť percent bioetanolu. Inak hrozia petrolejárskym spoločnostiam vysoké pokuty. Z púmp tak celkom zmizne Natural 95 s označením E5 a nahradí ho benzín s označením E10. Vzhľadom na vyššie náklady na výrobu biopalív môžeme očakávať o čosi vyššiu cenu. Ale to nie je koniec nevýhod. Sú tu riziká, ktoré súvisia so staršími vozidlami s emisnou normou nižšou ako Euro 4. Týka sa to teda áut vyrobených pred rokom 2005. Ich zážihové motory môžu mať totiž s vyšším obsahom bioetanolu pri dlhodobom používaní problémy.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Lucy z Dallasu vyzerá po 40 rokoch drasticky inak
Nasledujúci článok Táto španielsko-anglická skladba prekonáva rekordy