zaujimavosti 0 Zobrazení

Vo Švédsku zaviedli šesťhodinovú pracovnú dobu

Ľudia sú efektívnejší a spokojnejší
od Pavol 2019-11-16
 

Toto by sa určite páčilo aj všetkým Čechom a Slovákom. Ako prvé Švédsko oficiálne predstavilo 6-hodinovú pracovnú dobu a stále viac podnikov sa v krajine začína k tomu nakláňať. Zistili, že kratší pracovný čas vedie nielen k väčšej spokojnosti zamestnancov, ale aj k vyššej produktivite. Naviac pozitívny vplyv to má na zdravie pracovníkov, ktorí v priebehu roka takmer nepoznajú voľno. Platy zamestnancov sú stále rovnaké. Ostatne preto si nikto nesťažuje.

Tak nejako by táto pracovná doba išla popísať. Filimundus, ktorý vyvíja mobilné aplikácie, predstavil v minulom roku 6-hodinový tréning. Manažéri spoločnosti zistili, že osem hodinová pracovná doba je neefektívna, pretože väčšina zamestnancov nie je schopná sa tak dlho sústrediť a pracovať efektívne. Okrem toho mali zamestnanci počas osemhodinového pracovného úväzku hodinu obedovej prestávky, takže v práci trávili najmenej 9 hodín denne a nemali čas na záujmy a súkromie.

Aké výsledky priniesol 6 hodinový pracovný čas?

Po zavedení šesťhodinového pracovného času sa ukázalo, že za 6 hodín denne sa pracovníci dokázali vysporiadať s rovnakým množstvom práce ako počas ôsmich hodín a v mnohých prípadoch ešte viac. Majú väčšiu silu a čas na svoje súkromné ​​aktivity, cítia sa šťastnejší a úspešnejší. Okrem toho, vďaka dostatočnému odpočinku, takmer nemaródovali, čím znižovali náklady pre zamestnávateľa.

"Ukázalo sa, že osem hodinová pracovná doba nie je tak účinná, ako si myslíme" hovori Linus Feldt, riaditeľ spoločnosti Filimundus. "Naši zamestnanci teraz pracujú iba 6 hodín denne, ale vyžadujeme, aby sa plne sústredili na svoju prácu."

Počas pracovnej dobe majú však zákazané používať mobilné telefóny, sledovať sociálne siete a iné rozptyľujúce stránky. Keď vieme, že sa nemusíme ponáhľať a máme pred sebou 8 hodín, sme oveľa pomalší a robíme prácu oveľa pomalšie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Tieto krajiny dávajú dni odpočinku ženám trpiacim menštruačnými kŕčmi
Nasledujúci článok Máte len 3 rezy, ako rozdelíte tortu na 8 kúskov?