zaujimavosti 1,573 Zobrazení

Pohlavný styk bez písomného súhlasu klasifikovaný ako znásilnenie

Takýto návrh zákona o písomnom súhlase k pohlavnému styku prešiel vo Švédsku
od Pavol 2019-11-30
 

Takýto návrh zákona o písomnom súhlase k pohlavnému styku prešiel vo Švédsku.

Znie to tragikomický, je pokiaľ chce muž prežiť intímne chvíle so ženou, musí k tomu mať výslovný súhlas, najlepšie v písomnej podobe. V opačnom prípade sa dopúšťa znásilnenia a hrozí mu žaloba.

Kedysi švédsky zákon umožňoval stíhanie páchateľov znásilnenia len v tom prípade, že bolo preukázané, že použili hrozbu alebo neprimerane násilie na žene. Podľa nového zákona by páchateľ mohol byť stíhaný aj keď nedostal "výslovný súhlas" k pohlavného styku.

Švédsky predseda vlády Stefan Lövfen už skôr uviedol, že prenesenie zodpovednosti za dôkazy z obete na páchateľa je cieľom "historické reformy", ktorú jeho koalícia pripravovala od doby, kedy začala pred 3 rokmi vládnuť. Zákon, ktorý nadobudne účinnosť, uvádza, že súhlas môže byť ústny aj písomný. Mnoho švédskych advokátov ale ľuďom radia, aby sa na ústny súhlas nespoliehali, pretože nie je preukázateľný v prípade, keď je vyslovený bez svedkov.

Obe osoby si teda musí byť 100% isté tým, že druhá osoba s pohlavným stykom úplne súhlasí. Ak jeden z partnerov nedá výslovný súhlas k pohlavnému styku s danou osobou, hrozí mu až štvorročné väzenie.

loading...
Predchádzajúci článok Smartfóny a tablety pôsobia na ľudí ako digitálny heroín
Nasledujúci článok Maďarsko končí s Eurovíziou, prekáža im, že je príliš homosexuálna