zaujimavosti 1,007 Zobrazení

Zomrel kresliar Steve Ditko, jeden z otcov Spider-Mana. Jeho rodičia pochádzali z Československa

Zomrel kresliar Steve Ditko
od Pavol 2018-07-09
 

Umelcovo telo bolo nájdene v jeho byte v New Yorku 29. júna, muž zrejme zomrel asi dva dni predtým. Príčina smrti zatiaľ nie je známa.

Vo veku 90 rokov zomrel americký autor komiksov Steve Ditko, ktorý sa podieľal na vzniku svetoznámych postáv vydavateľstva Marvel Spider-Man a Doctor Strange.

Stephen J. Ditko sa narodil 2. novembra 1927 v Pennsylvánii, jeho rodičia však pochádzajú z Československa.

Web The Hollywood Reporter v piatok napísal, že umelcovo telo bolo nájdene v jeho byte v New Yorku 29. júna, muž zrejme zomrel asi dva dni predtým. Príčina smrti zatiaľ nie je známa.

Postavu Spider-Mana vytvoril Ditko spoločne so šéfom Marvel Comics Stanom Lee v roku 1961. Lee zveril podobu Spider-Mana Dietkovi potom, čo ho neuspokojilo prevedení kresliara Jacka Kirbyho. Ditko potom mladému hrdinovi s pavúčími schopnosťami dal červenomodrý oblek, ktorý je dnes známy po celom svete. V roku 1963 kresliar vdýchol život postave Doctora Strange, ale o tri roky neskôr po spore s Leom vydavateľstva Marvel opustil.

Aj po odchode z Marvel Comics sa Ditko venoval kresleniu a jeho diela vychádzali až do 90. rokov. The Hollywood Reporter uvádza, že sa snažil žiť nenápadne, väčšinu žiadostí o rozhovory odmietal a mediálneho záujmu sprevádzajúce sfilmovanie príbehov svojich postáv sa nijako nezúčastnil.

Uznanie Ditkovi na internete vyjadril napríklad aj režisér Edgar Wright"Nikdy naozaj neprofitoval zo svojich komiksových výtvorov, ktoré vydržali po desaťročia, ale jeho práca nebude nikdy zabudnutá," napísal Wright.

loading...
Predchádzajúci článok Mafia Corner sa spojilo s Vilom z Drišľaku a vznikol východniarsky hit!
Nasledujúci článok Ešte trochu a už neschudne nikdy: Ewa Farna neustálym priberaním hazarduje so zdravím!