zdravie 0 Zobrazení

Viete aký je rozdiel medzi 'horným' a 'dolným' krvným tlakom? Toto je vysvetlenie

Krvný tlak je dôležitým ukazovateľom nášho zdravia. Podľa neho odborníci posudzujú, ako správne funguje náš kardiovaskulárny systém a či je celý organizmus ako celok v dobrom stave
od Pavol 2019-12-09
 

Krvný tlak je jedným z najdôležitých životných príznakov spolu s rýchlosťou dýchania, srdcovou frekvenciou, saturáciou kyslíkom a telesnou teplotou. Podľa neho sa posudzuje, ako správne funguje náš kardiovaskulárny systém a či je organizmus v dobrom stave.

Krvný tlak je prirodzený proces vyvíjania tlaku na steny krvných ciev, kapilár, žíl a tepien. Ak je človek úplne zdravý, nevšimne si, ako krv cirkuluje vo vnútri jeho tela. Ale ak niečo nie je v poriadku, začne pociťovať rôzne príznaky. 

Ak krvný tlak človeka začne pravidelne klesať alebo stúpať pod normálne hodnoty, v tom prípade to znamená, že v tele sa vyskytujú určité patologické zmeny, ktoré už začali mať negatívny vplyv na srdce a krvné cievy. Ak nezačnete s opatreniami v tejto fáze, skôr alebo neskôr to môže viesť k infarktu alebo mozgovej príhode.

Krv v ľudskom tele je neustále v pohybe cirkuluje tepnami a žilami. Hneď ako sa dostane do srdcových komôr, nastane kŕč srdcového svalu, krv sa pod tlakom vypustí do ciev a začne ich rýchlo napĺňať, čo vedie k tlaku na ich steny. Ak je v tejto fáze na cievy vyvíjaný väčší alebo menší tlak, ako je potrebné, osoba začne pociťovať nepríjemné stavy.

Krvný tlak priamo závisí od toho, ako často a s akou silou sa sťahuje srdcový sval. Preto, ak si všimnete odchýlku v jednom alebo druhom smere, nezabudnite skontrolovať, či máte problémy so srdcom. Ak vyšetrenie preukáže, že funguje správne, začnite hľadať iné príčiny nesprávneho fungovania cievneho systému.

Krvný tlak sa zvyčajne vyjadruje ako systolický tlak (horný, keď srdcový sval pumpuje krv do srdca) nad diastolickým tlakom (dolný, sila krvného tlaku na stenách tepien v čase, keď je srdcový sval po kontrakcii úplne uvoľnený) a meria sa v milimetroch ortuti (mmHg) nad okolitým atmosférickým tlakom.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok 10-ročnú šikanovanú školačku zavesili na strom a okolo krku jej uviazali švihadlo, bála sa o život
Nasledujúci článok Ak si toto všimnete v moči môže ísť o rakovinu prostaty