zaujimavosti 0 Zobrazení

Prichádza zvyšovanie príplatkov za prácu, o koľko si prilepšíte?

Od januára 2020 sa zvýšia príplatky za nočné smeny, a taktiež aj za prácu cez víkendy
od Pavol 2019-12-18
 

Od januára 2020 sa zvýšia príplatky za nočné smeny, a taktiež aj za prácu cez víkendy. Minimálna mzda sa od 1. januára 2020 zvýši zo súčasných 520 na 580 eur v hrubom, kvôli čomu sa zvýšia aj príplatky za nočné smeny a prácu cez víkend.

Nárok na príplatky majú zamestnanci v trvalom pracovnom pomere, ale aj osoby pracujúce na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru (tzv. dohodári). Ich výška sa odlišuje iba pri práci vo sviatok.

Príplatky za nočnú prácu sa budú zvyšovať podľa toho, či ide o bežnú alebo rizikovú prácu. Pri rizikových povolaniach dosiahnu príplatky až 50% minimálnej hodinovej mzdy, čo predstavuje zhruba 1,60 eur/hodinu. Tie firmy, u ktorých prevláda nočná práca, kde sa pracuje nepretržite, si môžu naďalej uplatniť výnimku, a teda výšku príplatkov podliezť, ak sa tak dohodnú v kolektívnej zmluve.

Čo sa týka práce cez víkend, za odpracovanú sobotu dostanete 50% minimálnej hodinovej mzdy. Za nedeľu až 100% minimálnej hodinovej mzdy, takže si prilepšíte o necelých 3,333 eur/hodinu. Za sviatok dostanete 100% príplatok.

loading...
Predchádzajúci článok Porodila dcérku – po 6 týždňoch začalo zvracanie a ultrazvuk ukázal niečo nečakané
Nasledujúci článok Najslávnejšia vianočná skladba oslavuje 35 rokov, toto ste o nej netušili