zaujimavosti 1,893 Zobrazení

Naše územie čaká cez víkend silné sneženie, vyskytnúť by sa malo na viacerých miestach

Vyskytnúť by sa malo na viacerých miestach a len v priebehu niekoľkých hodín môže napadnúť až 20 centimetrov.
od Pavol 2020-01-03
 

Portál imeteo.sk informoval o tom, že naše územie čaká cez víkend silné sneženie. Vyskytnúť by sa malo na viacerých miestach a len v priebehu niekoľkých hodín môže napadnúť až 20 centimetrov.

Počas piatku a soboty sa bude cez severnú Škandináviu presúvať výrazná oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Brázda spojená s tlakovou nížou bude siahať až nad Poľsko a v nej k nám postúpi studený front. 

Ochladzovať by sa malo začať už v sobotu dopoludnia, kedy sa nad naše územie dostane chladnejší vzduch od severu. Na Kysuciach, Orave a na Liptove bude snežiť už dopoludnia, no sneženie nebude výdatné. Výraznejšia vlna sneženia by mala doraziť v sobotu popoludní.

Od severu začne v sobotu popoludní intenzívne snežiť, do 400 metrov nad morom sa budú vyskytovať prevažne kvapalné alebo zmiešané zrážky. Zrážky sa postupne vyskytnú najmä v Žilinskom a Prešovskom kraji, neskôr bude snežiť aj južnejšie, v častiach Trenčianskeho a Banskobystrického kraja.

V oblasti Bratislavského a Trnavského kraja budú zrážky relatívne slabé, no takisto aj prevažne kvapalné. Na juhu Banskobystrického kraja sa očakáva zrážok najmenej, vyskytnúť by sa tam mali len prehánky, prevažne snehové. V Košickom kraji by malo snežiť najmä v noci zo soboty na nedeľu.

Druhá vlna, ktorá prinesie výraznejšie sneženie, zasiahne Slovensko neskôr popoludní. V Žilinskom a Prešovskom kraji napadne od 5 do 10 centimetrov, na náveterných stranách hôr to môže byť aj cez 20 centimetrov. Na severe Košického a Banskobystrického kraja a v Trenčianskom kraji napadne do 5 centimetrov.

Celkovo by tak malo do nedele rána napadnúť od 10 do 20 centimetrov snehu, na Orave a na Kysuciach to môže byť ojedinele aj viac. Na horách a to predovšetkým na ich severných návetriach napadne od 20 do 40 centimetrov. Sneženie bude intenzívne a relatívne krátke, no prinesie niekoľko nových centimetrov snehu. Komplikácie tak môžu nastať najmä na cestách, horské priechody môžu byť vplyvom hustého sneženia  uzatvorené.

loading...
Predchádzajúci článok Milujete Nutelu? Koľko sa v nej skrýva cukru, je úplne neuveriteľné!
Nasledujúci článok Poslanci si do volieb ešte poriadne prilepšia: Na ich platy sa rozdelí viac ako 900-tisíc EUR