pribehy 0 Zobrazení

V Nigérii sa 78 zdravotníkom podarilo oddeliť spojené dvojčatá počas 12-hodinovej operácie

Spojené dvojčatá, ktoré mali jednu pečeň, vyčnievajúce brucho a dolnú časť hrudníka, boli úspešne oddelené počas 12-hodinovej operácie
od Pavol 2020-01-11
 

Spojené dvojčatá, ktoré mali jednu pečeň, vyčnievajúce brucho a dolnú časť hrudníka, boli úspešne oddelené počas 12-hodinovej operácie, na ktorej sa podieľalo 78 zdravotníckych pracovníkov v Národnej nemocnici v Abuji. Počas brífingu, ktorý oznámil úspešnú operáciu, ministerka zdravotníctva Dr Osagie Ehanireová uviedla, že táto udalosť je známkou toho, že nigérijské nemocnice sú pripravené konkurovať tým najlepším na svete.

Ministerka povedala: „Toto je ukážka vynikajúcej tímovej práce, ktorá tiež ukazuje, že s dôverou v zdravotníctvo môžeme v Nigérii robiť veľké veci. Jedným z dôvodov, prečo niektorí Nigérijčania cestujú do zahraničia kvôli liečbe je to, že nemajú dôveru v zdravotníctvo. Domnievajú sa, že nemáme špecialistov a potrebné lekárske vybavenie, ktoré by sa zaoberalo citlivými prípadmi, ale tento prípad ukázal, že máme odborné znalosti. Pri operácii nebola poskytnutá žiadna zahraničná pomoc. Schopnosť týchto odborníkov spolupracovať znamená, že sme schopní obstáť v mnohých medzinárodných nemocniciach, pokiaľ ide o pokročilú chirurgiu. Jedná sa o komplexný prípad, ktorý sa spája s dvojčatami s jednou pečeňou.“

Vedúci tímu, ktorý vykonal operáciu, Emmanuel Ameh, povedal, že dvojčatá museli byť monitorované 15 mesiacov pred tým, ako došlo k ich oddeleniu.

Na operácii trvajúcej 12 a pol hodiny sa zúčastnilo 78 zdravotníckych pracovníkov. Plánovali sme dokonca stráviť 48 hodín, ak by to bolo potrebné. Potom dvojičky strávili týždeň na jednotke intenzívnej starostlivosti predtým, ako boli preložené na oddelenie. Operácia sa uskutočnila 14. novembra 2019.

zdroj/foto: punchng.com

loading...
Predchádzajúci článok Privítanie novorodenca ako z rozprávky: potešenie pre mamičku
Nasledujúci článok Zomrela hviezda z filmu Pomáda