zaujimavosti 0 Zobrazení

Čím viac toho robíte pre iných ľudí - tým menej oni urobia niečo pre seba

Nesnažte sa prežiť život za niekoho iného, máte svoj vlastný...
od Pavol 2020-01-12
 

Iní majú právo voľby

Vzniká táto situácia: čím viac ľudí sa venuje riešeniu problémov iných ľudí, tým menej zostávajú, aby si pomohli. Začnú sa odsúvať stranou a čoskoro úplne zabudnú na svoje sny. Je to pochopiteľné, ale neberiete si na seba príliš veľa? Je skutočne potrebné žiť pre dvoch, alebo dokonca pre niekoľkých ľudí? A kto z toho má úžitok?

Aj keď váš priateľ trpí, je len jeho oprávnením rozhodovať o tom, čo robiť v danej situácii. Jediné, čo môžete urobiť je pozorne mu načúvať, vyjadriť svoj názor, ak vás o to požiada, alebo stať pri ňom, keď to potrebuje.

Nemôžete žiť jeho život za neho, rozhodovať sa namiesto neho. Nemáte právo mu hovoriť, čo má robiť alebo ako trpieť, lebo on nie je vy. Faktom je, že všetky naše rozhodnutia určujú našu životnú cestu. Nie je pravda, že všetko je dopredu pre nás určené, a že nič nemôžeme zmeniť. Všetko je inak: samí staviame svoju vlastnú životnú cestu, na základe rozhodnutí, ktoré robíme. Uvedomte si, že ak niekto bude robiť rozhodnutia za nás, potom to nebude naša životná cesta.

To je dôvod, prečo nedostávate nič od ľudí, ktorým tak pomáhate. Dáte im niečo úplne odlišné od toho, čo oni očakávali. Aj keď je pre vás neúnosne bolestivé sledovať, ako niekto trpí, občas ho musíte nechať si tým prejsť. To sú jeho rozhodnutia a jeho cesta, nie vaša. Koniec koncov, všetci sa učíme z našich chýb. Naši najlepší učitelia sú tí, ktorí sú zranení alebo sklamaní. Každá nasledujúca skúsenosť nás posilňuje, pomáha nám rásť. A ak týmto všetkým neprejdeme, ako vieme cenu skutočného priateľstva? Dozvieme sa, že slnko vychádza až po búrke a noci plnej úzkosti?

Kedykoľvek chcete vziať kormidlo života niekoho iného do vlastných rúk, nezabúdajte pri tom nato, že týmto spôsobom zbavujete osobu práva na jeho vlastný život a boj. Pomôžete mu vyriešiť jeho problém (možno), ale zároveň ho zbavíte možnosti stať sa silnejším a vyriešiť všetko sám. 

Je chvályhodné, že chcete, aby všetci okolo vás žiarili šťastím. Ale vybrali ste si nesprávnu cestu. Namiesto toho, aby ste osobe skutočne pomáhali, tlačíte ho do sveta snov a rozprávok. Ako dlho tam vydrží, čo si myslíte? Žite svoj život. Pomôžte samému sebe a neskúšajte žiť svoj život pre niekoho, je to nemožné.

zdroj: https://exploringyourmind.com/the-more-you-do-for-other-people-the-less-they-do-for-themselves, foto: 123rf.com

Predchádzajúci článok Sú najlepšie priateľky 85 rokov a dokázali, že nijaká hádka ich nemôže rozdeliť
Nasledujúci článok Výbuch paneláku v Prešove: Kým Česi pracovali na demolácii zadarmo, Slováci si nechali zaplatiť nemalú sumu