zaujimavosti 82,128 Zobrazení

Lekári z Brna dosiahli obrovský úspech v liečbe rakoviny bez chemoterapie

Fakultná nemocnica Brno prvýkrát použila proti nádoru bunkovú génovú terapiu.
od Pavol 2020-02-01
 

Tím lekárov a sestier z Internej hematologickej a onkologickej kliniky FN Brno a LF MU dosiahol mimoriadny úspech. Pacientovi s rakovinou nezaberala chemoterapia, no nová liečba dokázala zázraky.  "Ide o prvého pacienta v Českej republike a jedného z prvých v strednej a východnej Európe, ktorému bol v liečbe mediastinálneho veľkobunkového B lymfómu podaný liek bunkovej génovej terapie," uviedol František Folber, vedúci lekár programu CAR-T terapia na Internej hematologickej a onkologickej klinike Fakultnej nemocnice Brno.

Pacientovi v júni 2019 diagnostikovali závažné onkologické ochorenie hrudných lymfatických uzlín. Chemoterapia mu nezabrala, nádor sa zväčšoval a začal utláčať priedušky, pľúca a veľké cievy. Zhodou okolností v októbri minulého roku skončila niekoľkomesačná fáza príprav modernej bunkovej génovej terapie pomocou CAR-T lymfocytov, teda T-lymfocytov s chimérnym antigénnym receptorom, uviedol Jiří Mayer, prednosta Internej hematologickej a onkologickej kliniky.

Odborníci odobrali pacientovi biele krvinky, ktoré poslali do USA. Tamojší špecialisti do nich vložili špeciálnu genetickú informáciu. Táto liečba pacientovi zabrala, uvádza portál ČT24. Pri tejto forme liečby je dôležitý odber lymfocytov. V novembri mu tak odobrali biele krvinky, ktoré poslali do firmy v USA. Tamojší odborníci do nich vložili špeciálnu genetickú informáciu, vďaka ktorej sa biele krvinky „naučia“ rozpoznávať a ničiť konkrétne nádorové bunky. 

Za niekoľko dní sa pacientovi tiež uľavilo od obťažujúcich príznakov vyvolaných jeho nádorom, najmä každodenných teplôt, kašľa a problémov s dýchaním. Zdravotníci veria, že moderná metóda pomôže nielen prvému pacientovi, ale aj ďalším chorým, pre ktoré doteraz neexistovala účinná liečba. Cena terapie je desať miliónov českých korún (392 572 eur).

zdroj: CT24.cz, foto: FN Brno, pxhere.com

loading...
Predchádzajúci článok Uvažujete nad kúpou nového televízora? Poradíme vám
Nasledujúci článok Horoskop na Február 2020