zdravie 0 Zobrazení

Stručná informácia o tom, aký by mal byť váš krvný tlak vo vašom veku

Krvný tlak je jedným z najdôležitejších ukazovateľov nášho zdravia
od Pavol 2020-02-07
 

Krvný tlak je jedným z najdôležitejších ukazovateľov nášho zdravia. Jeho zmeraním môžeme zistiť, ako dobre fungujú naše srdcové svaly a krvné cievy. V prípade odchýlky od normy vykonajte preventívne opatrenia alebo dajte si urobiť vyšetrenie srdca a celého organizmu. Aký by mal byť váš krvný tlak vo vašom veku a čo je potrebné urobiť, aby ste sa neznepokojovali o svoje zdravie?

Jednou z najväčších príčin úmrtnosti na svete je ischemická choroba srdca (CAD). Zahŕňa zlyhanie kardiovaskulárneho systému s náhlym zvýšením alebo znížením tlaku, ktoré môže spôsobiť angínu, hypertenziu alebo arytmiu. Všeobecne sa tieto choroby objavujú po 45 - 50 rokoch, ale môžu postihovať aj mladých ľudí. Pozrime sa, aké môžu byť príčiny tejto rozšírenej choroby.

Príčiny CAD (ischemickej choroby srdca)

Najčastejšie príčiny CAD: obezita, alkohol, stres, depresia, káva, zmeny krvných ciev súvisiace s vekom, nadmerný príjem soli, cigarety, sedavý životný štýl, dedičná predispozícia. Aby sa táto choroba nevyvinula, alebo ak už existuje, aby nedošlo k progresii, musíme sa nielen starať o životný štýl, ale tiež monitorovať ukazovatele tlaku.

Krvný tlak sa uvádza vo forme dvoch číslic oddelených lomkou (napríklad 120/80). Prvým číslom je krvný tlak počas systoly, okamih kontrakcie srdcového svalu. Druhým číslom je krvný tlak počas diastoly, keď je srdce uvoľnené. Rozdiel medzi systolickým krvným tlakom (PAS) a diastolickým krvným tlakom (PAD) je pulzný tlak. Normálne by to malo byť 35 mmHg. (plus / mínus 5 mmHg). Viac o rozdieloch medzi horným a dolným tlakom sa dočítate aj v našom článku.

Aké sú normy tlaku, aký by mali mať zdravý muž či žena? Pokračovanie na ďalšej strane...

Predchádzajúci článok Hľadáte si zamestnanie? Sedem trikov, ktorými vás testujú pri pohovore
Nasledujúci článok V Taliansku majú fontánu, ktorá nalieva víno 24 hodín a je zadarmo