zaujimavosti 2,055 Zobrazení

Napĺňa sa biblické proroctvo? Východnú Afriku postihla najhoršia invázia koníkov za posledných 25 rokov

Roje púštnej saranče všežravej ohrozujú potravinovú bezpečnosť celého regiónu
od Pavol 2020-02-13
 

Roje púštnej saranče všežravej ohrozujú potravinovú bezpečnosť celého regiónu. Miestni chovatelia dobytka sa snažia saranče vyhnať zo svojich pozemkov.

OSN spustila zbierku, prostredníctvom ktorej chce získať 70 miliónov dolárov (63,1 milióna eur) na pomoc Etiópii, Somálsku a Keni. Tieto krajiny napadli ničivé roje sarančí, ktoré ničia miestnym obyvateľom úrodu. Je to najhoršia situácia za celé desaťročia. Vzhľadom na súčasnú veľkosť rojov by v znižovaní počtu škodcov bola účinná iba likvidácia postrekmi pesticídmi z lietadiel nad územím Etiópie a Kene. Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) varovala, že ak sa nič nepodnikne, počet hmyzích škodcov by do júna mohol byť 500-násobne vyšší.

Kobylka je schopná prekonať denne vzdialenosť až 150 kilometrov. Každý dospelý jedinec dokáže zjesť za deň potravu vážiaci rovnako ako on samotný. Kŕdeľ o veľkosti Paríža vie zjesť počas jediného dňa rovnaké množstvo jedla ako polovica francúzskej populácie, uviedla FAO.

V decembri minulého roka kŕdeľ kobyliek donútilo civilné lietadlo k predčasnému pristátie v Addis Abebe, pretože sa hmyz dostal do motorov a zatemnil predné sklo pilotnej kabíny.

zdroj: echo24.cz, sme.sk, foto: 

loading...
Predchádzajúci článok Vláda schválila zrušenie diaľničných známok od januára 2021
Nasledujúci článok Dala výpoveď v práci, aby mohla svojho priateľa kojiť každé dve hodiny