zdravie 0 Zobrazení

Príznaky, za ktorými môže stať rakovina a jej najčastejšie druhy

Najčastejšie druhy rakoviny: epidemiológia, príznaky, symptómy, dôvody, možné metastázy a rizikové faktory
od Pavol 2020-02-15
 

Všeobecne sa vníma, že rakovina je stále častejšou príčinou smrti. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je druhou najčastejšou príčinou úmrtí na svete. V skutočnosti je jedno zo šiestich úmrtí na svete spôsobené touto chorobou. Z tohto dôvodu uvádzame najbežnejšie druhy rakoviny na svete, ako aj ich príčiny.

Rakovina je abnormálny a nekontrolovaný rast skupiny normálnych buniek, ktoré v tele produkujú nádory. Hlavnou príčinou úmrtia na rakovinu sú metastázy, to znamená, že podľa WHO sa abnormálne bunky množia za bežné hranice a napadnú susedné orgány a tkanivá.

Podľa údajov WHO sa v roku 2018 na svete vyskytlo 9,6 milióna úmrtí na rakovinu. 70% týchto úmrtí bolo v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Podľa Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO) sú najzraniteľnejší ľudia vo veku 65 rokov, u ktorých sa predpokladá, že v roku 2025 sa počet prípadov rakoviny zvýši na 4 milióny a 1,9 milióna úmrtí.

Najdramatickejším problémom je, že podľa WHO by sa dalo zabrániť 30 až 50% rakoviny, ak by sa zabránilo rizikovým faktorom úplne objasneným vedeckými dôkazmi. Okrem toho je možné vyliečiť niekoľko druhov rakoviny, ak sú diagnostikované a liečené včas.

Príčiny rakoviny

Ľudia často hovoria o tom: „Čo nespôsobuje rakovinu?“ A hoci existujú niektoré faktory, ktoré nie sú pod našou kontrolou, ako napríklad vek, genetika a stav imunitného systému, realitou je, že existuje niekoľko faktorov, ktoré sú najviac rizikové, ktorým by sme sa mali za každú cenu vyhnúť: konzumácia alkoholu, nadváha a obezita, zlá strava, nedostatok fyzickej aktivity, fajčenie, ultrafialové a ionizujúce žiarenie.

Pri stravovaní musíte byť obzvlášť opatrní: znížiť spotrebu červeného mäsa a spracovaného mäsa a zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Muž si objednal zväčšovať penisu, došla mu lupa
Nasledujúci článok V anglickom Bridgnorthe sa narodilo dievčatko s hustými vláskami, je roztomilé