zaujimavosti 0 Zobrazení

Rakúšania zahájili boj proti ničeniu úrodnej, zelenej pôdy, žiaden supermarket na nej nevyrastie

Rakúšania sa rozhodli zakázať, aby sa supermarkety stavali na úrodnej, zelenej pôde, keďže tam každý deň zmizne poľnohospodárska pôda vo veľkosti 10,4 hektárov
od Pavol 2020-02-18
 

Rakúšania sa rozhodli zakázať, aby sa supermarkety stavali na úrodnej, zelenej pôde, keďže tam každý deň zmizne poľnohospodárska pôda vo veľkosti 10,4 hektárov, pričom sčasti za to môže práve výstavba supermarketov.

Rakúska spolková krajina Horné Rakúsko vstúpila do ostrého boja proti pokračujúcemu ničeniu pôdy. V budúcnosti by nové supermarkety mali stáť iba vo vnútri miest, vo voľnej krajine v opačnom prípade investor nedostane povolenie k stavbe na zelenej lúke, ak môže na rovnaký účel rekonštruovať už stojacu budovu, informuje o tom portál Info.cz Podobné opatrenia pritom podporuje aj spolková vláda.

„Prioritou je pre nás nakupovanie v meste. Chceme ukončiť pomalé vyľudňovanie metských centier,“ povedal na tlačovej konferencii v Linzi hornorakuský radný pre územný rozvoj Markus Achleitner.

Markus Achleitner má taktiež aj jasnú predstavu o tom, akoby mali supermarkety vyzerať v budúcnosti. Na rozdiel od obvyklého jednoposchodového obchodu by tie nové mali viacero poschodí. „Parkovacie miesta by mali byť pod zemou, obchod v prízemí a na ďalších dvoch poschodiach by mali byť kancelárie a byty. A na streche najlepšie fotovoltaické panely,“ opísal svoju predstavu architekt. Podľa neho supermarkety stavajú na zelených lúkách väčšie parkoviská než potrebujú, len kvôli tomu, že pôda tam je lacnejšia. Tento zákon by mal začať platiť od jesene 2020.

zdroj: info.cz, fotky: pexels, pixabay

loading...
Predchádzajúci článok Najnovšia skladba od Mafia Corner, v ktorej pozývajú k voľbám baví celý internet
Nasledujúci článok Prichádza nová technológia: kontaktné šošovky s maličkým displejom