zaujimavosti 0 Zobrazení

Tento neuveriteľne jednoduchý matematický trik vám pomôže vypočítať percentá behom sekundy

Nie je vždy ľahké z hlavy vypočítať percentá, ale keď vás naučíme tento matematický trik, ktorý sa objavil na internete, dokážete percentá vypočítať behom pár sekúnd
od Pavol 2020-02-29
 

Britský copywriter Ben Stephens sa na svojom Twiteri podelil o jednoduchý a efektívny matematický trik. Nejde o žiadnu revolúciu, mnohí ho isto poznáte, no z reakcií Stephensových sledovateľov vyplýva, že veľkej časti britskej verejnosti bol celkom neznámy. 

Jednoduché pravidlo pre počítanie s percentami, ktoré sa objavujú v našom každodennom živote znie: x% z y = y% z x. V praxi to znamená niečo takéto. Predstavte si, že máte rýchlo z hlavy vypočítať 18% z čísla 50. Nie je to náročné, no ani triviálne jednoduché. Ak však máte vypočítať obrátený vzťah a teda 50% z 18 situácia sa výrazne zľahčí. Výsledok je 9. A platí, že 18% z 50, aj 50% z 18 je práve toto číslo.

Rovnako môžete toto pravidlo využiť pri množstve ďalších výpočtov. Napríklad pri otázke koľko je 18% z 10, je oveľa jednoduchšie vypočítať 10% z 18. Ako však býva zvykom matematický trik nie je matematickým pravidlom, že sa dá použiť vždy. Teda použiť sa dá, no neznamená to, že si výpočet zjednodušíte v každom prípade. Napríklad pri výpočte 27% z 83 vám výmena a teda 83% z 27 veľmi nepomôže. Napriek tomu je v mnohých prípadoch tento trik prínosom.

zdroj: sciencealert.com, foto: pixabay.com

loading...
Predchádzajúci článok 10 najdôležitejších dôvodov, pre ktoré podľa vedcov dochádza k rozvodom
Nasledujúci článok Podľa odborníkov budeme vyzerať o 20 rokov takto desivo! Veľký hrb, kŕčové žily, opuchnuté končatiny