zaujimavosti 0 Zobrazení

Nasledujúce mesiace majú byť podľa meteorológov veľmi teplé

Svetová meteorologická organizácia uviedla, že nasledujúce mesiace sa očakáva, že teploty budú pravdepodobne veľmi vysoké
od Pavol 2020-03-05
 

Svetová meteorologická organizácia uviedla, že nasledujúce mesiace sa očakáva, že teploty budú pravdepodobne veľmi vysoké, informoval o tom portál imeteo.sk.

V predikcii Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) sa uvádza, že táto horúca jar a začiatok leta bude prebiehať bez prírodného efektu El Niño a bude spôsobená zmenou klímy, informuje WMO. El Niño / Southern Oscillation je jav, ktorý sa vyskytuje v prírode a zahŕňa kolísanie teploty povrchu oceánu v rovníkovom Tichom oceáne, spojené so zmenami v nadložnej atmosférickej cirkulácii. Má hlavný vplyv na poveternostné a klimatické vzorce a súvisí s nebezpečenstvami, ako sú silné dažde, povodne a sucho. El Niño má typicky otepľovací vplyv na globálne teploty, zatiaľ čo La Niña má opačný účinok.

Trend globálneho otepľovania tiež prispieva k predpovedi nadpriemernej teploty morskej hladiny a teploty vzduchu. Podľa novej správy WMO pravdepodobne vlna teplého počasia zasiahne v nadchádzajúcich mesiacoch mnoho častí sveta. Organizácia WMO uviedla, že za touto predpoveďou teploty morskej hladiny a nadpriemernej teploty vzduchu stoja klimatické zmeny vyvolané pôsobením človeka.

„Keďže viac ako 90% energie zachytenej skleníkovými plynmi vstupujú do oceánu, je tepelný obsah oceánu na rekordnej úrovni,“ uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas.

Rok 2016 bol najteplejším rokom, kde rekordné teploty boli kombináciou silného El Niño a globálneho otepľovania vyvolaného človekom. Rok 2019 bol druhým najteplejším rokom, hoci nie zapríčinením  El Niño.

Tento rok meteorológovia z WMO očakávajú priblíženie sa k rekordným hodnotám, ako naznačujú meteorologické predikcie. 

zdroj: imeteo.sk, public.wmo.int, foto: pixabay.com

Predchádzajúci článok Nezvyčajne, majiteľ firmy si znížil plat, aby ho zvýšil svojim zamestnancom
Nasledujúci článok Matka pobavila celý internet, keď na ceste do školy zistila, že jej deti zostali doma