zaujimavosti 921 Zobrazení

NASA zverejnila zaujímavé zábery: ohromný úbytok znečistenia kvôli koronavírusu

Satelitné snímky ukázali dramatický pokles úrovne znečistenia v Číne
od Pavol 2020-03-06
 

Satelitné snímky ukázali dramatický pokles úrovne znečistenia v Číne, čo je „aspoň čiastočne“ zásluha hospodárskeho spomelania vyvolaného koronavírusom, uviedla americká vesmírna agentúra NASA, informuje portál BBC.

Mapy, ktoré zverejnili vedci z NASA ukazujú tento rok klesajúce hladiny oxidu dusičitého. Hladiny škodlivého plynu, ktorý vypúšťajú motorové vozidlá aj priemyselné továrne, najprv výrazne klesli v blízkosti mesta Wu-chan, kde koronavírus prepukol, postupne sa tento trend rozšíril po celej krajine. Odborníci porovnali situáciu počas prvých dvoch mesiacov roka 2019 s rovnakým obdobím tohto roku. 

Od začiatku prepuknutia zaznamenala Čína takmer 80 000 prípadov vírusu. Rozšíril sa do viac ako 50 krajín, ale veľká väčšina infekcií a úmrtí je v Číne, kde vírus vznikol koncom minulého roka. „Je to prvýkrát, čo som videl taký dramatický pokles na takom rozsiahlom území súvisiaci s konkrétnou udalosťou,“ uviedol vo vyhlásení Fei Liu, výskumný pracovník v oblasti kvality ovzdušia v NASA Goddard Space Flight Center.

zdroj: bbc.com, fotky: NASA

loading...
Predchádzajúci článok Na Slovensku bol potvrdený prvý prípad koronavírusu!
Nasledujúci článok Vystúpenie Dominiky Mirgovej v Chart Show zaujalo aj Kylie Minogue, takto ho okomentovala