zdravie 0 Zobrazení

Fajčiari patria medzi ľudí, ktorí sú najviac ohrození koronavírusom

Fajčiari podľa najnovších vedeckých dôkazov patria k rizikovej skupine ohrozenej nákazou COVID-19
od Pavol 2020-03-25
 

Pandémia koronavírusu, ktorá zúri v Taliansku, Španielsku a ohrozuje verejné zdravie po celom svete, nie je smrteľná iba u starších ľudí. Fajčiari každého veku sú na zozname ľudí, u ktorých existuje riziko komplikácií, pretože cigarety znižujú imunitu.

Tabakový dym nedovoľuje pľúcam vykonávať svoju prirodzenú prácu pri čistení krvi a spomaľuje ich schopnosť reagovať na vírusy. "Nový koronavírus postihuje u človeka v prvom rade jeho dýchací trakt. Fajčenie má veľký dosah na zdravotný stav celého traktu," upozornila na to Svetová zdravotnícka organizácia. Pre pľúca je fajčenie podľa WHO osobitne rizikové. Fajčiar stráca zlomok bitky v boji proti koronavírusu, ak ním je už infikovaný.

„Keď sú pľúca vystavené chrípke alebo inej infekcii, nepriaznivé účinky pre fajčiarov sú oveľa závažnejšie ako pre zvyšok,“ povedal Stanton Glantz, člen Centra pre výskum a vzdelávanie v oblasti kontroly tabaku na Kalifornskej univerzite, ktorý bol citovaný pre portál La Vanguardia.

Okrem toho existujú odborníci, ktorí vidia dym ako cestu prenosu vírusu. „To, čo vychádza z cigaretového dymu z dýchacieho systému pacienta infikovaného koronavírusmi, sa uvoľňuje do dýchacích ciest osoby pred ním,“ hovorí lekár Erick Ochoa, riaditeľ Salud Justa v Mexiku. V pripadoch mŕtvych mladých ľudí alebo ľudí stredného veku pacienti trpeli CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc), ktorá je akútnym respiračným zlyhaním spôsobeným požívaním tabaku. Covid-19 a jeho virulencia môžu byť definitívnou príležitosťou na posilnenie rozhodnutia prestať fajčiť.

zdroj: lavanguardia.com,meganoticias.cl,ta3.com, foto: pixabay.com

Predchádzajúci článok Princ Charles mal pozitívny test na koronavírus
Nasledujúci článok Poslanci rokovali o znížení svojich platov v dôsledku pandémie koronavírusu, takto to dopadlo!