zaujimavosti 0 Zobrazení

Pri Černobyle horí, podľa aktivistov to predstavuje radiačnú hrozbu

Horí už len 500 metrov od IV. jadrového bloku
od Pavol 2020-04-14
 

Hasiči na Ukrajine nestíhajú hasiť rozsiahly požiar pri Černobyle, ktorý sa šíri k jadrovému bloku bývalej černobyľskej elektrárne. Na mieste počas včerajšieho dňa bojovalo zhruba 400 hasičov, tri helikoptéry a dve lietadlá. Okrem toho vyslali Ukrajinci do oblasti aj národnú gardu, informuje o tom portál DailyMail, ktorý sa odvoláva na ukrajinské agentúry.

Oheň sa v zakázanej zóne jadrovej elektrárne, ktorá je vysoko kontaminovaná rozhorel ešte pred 11-timi dňami. Z oblasti sa zatiaľ nešíria rádioaktívne častice do ovzdušia, no požiare vzbudili pozornosť až v uplynulých hodinách, kedy si to zamierili k elektrárni. Plamene horia nebezpečne blízko pri „sarkofágu“ odstavenej jadrovej elektrárne v Černobyle, teda v bezprostrednej blízkosti skládky rádioaktívneho odpadu. Plamene sú nebezpečné tým, že sa šíria z jednej koruny stromu na druhú a aj po zemi. Rozširujú sa do zakázanej zóny v okolí bývalej elektrárne. Vzrastajú preto obavy o opätovné zamorenie prostredia rádioaktívnymi časticami. Podľa aktuálnych informácii je požiar len zhruba 500 metrov od IV. reaktora, ktorý v roku 1986 vybuchol a došlo tak k najväčšej jadrovej tragédii.

Samotný reaktor by požiar ohroziť nemal, nakoľko hasiči vybudovali okolo elektrárne ochranný val, ktorý má zabrániť šíreniu požiaru. Ubezpečili, že vynaložia všetky prostriedky, aby reaktor nebol v ohrození. 

Pokračovanie a samotné video nájdete na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Wu-chan oslavuje svoje „oslobodenie“ po ukončení karantény v dôsledku COVID-19
Nasledujúci článok Bratislavské letisko zverejnilo štatistiky po zákaze civilných letov v porovnaní s minulým rokom