zaujimavosti 0 Zobrazení

Bratislavské letisko zverejnilo štatistiky po zákaze civilných letov v porovnaní s minulým rokom

Vybavený náklad stúpol o 44 percent, naopak počet cestujúcich poklesol o 72 percent
od Igor 2020-04-14
 

Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave zverejnilo na svojej oficiálnej facebookovej stránke štatistiky prepravy v marci po zákaze civilných letov v porovnaní s predchádzajúcim rokom: Vybavený náklad stúpol o 44 percent, počet cestujúcich poklesol o 72 percent.

Zákaz civilných letov, ktorý na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR začal platiť od 13. marca 2020, priniesol letisku v marci pokles vybavených cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika o 72 percent. Výrazne však vzrástol objem prepraveného tovaru, a to až o 44 percent v porovnaní s marcom 2019. Pričinili sa o to najmä nákladné lety so zdravotníckymi pomôckami, svoj podiel na zvýšení ma aj zvýšené množstvo prepraveného nákladu, ktorý prepravila aj spoločnosť DHL.

V marci sa na letisku uskutočnilo 1 031 letov, čo o polovicu menej ako počas marca 2019. Počet vybaveného leteckého nákladu však vzrástol až o 44 % na 2 580 ton.

Počas marca 2020 vybavilo letisko v Bratislave len 39 353 cestujúcich, pričom vlani v marci to bolo 140 405 cestujúcich, čo bol druhý najvyšší počet v histórii. S počtom vybavených cestujúcich sa tak letisko dostalo na úroveň roka 2004, kedy vznikla samostatná akciová spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. (BTS), ktorá nahradila dovtedajšiu Slovenskú správu letísk Bratislava. V marci 2004 vtedy vybavilo letisko porovnateľné množstvo cestujúcich s aktuálnym rokom, teda viac ako 39-tisíc cestujúcich, pričom je dôležité zdôrazniť, že v tom čase ešte nízkonákladové letecké spoločnosti z Bratislavy nelietali. Marcový pokles počtu cestujúcich o viac ako stotisíc, teda o 72 %, je však podobný ako priemerný pokles, ktorý zaznamenávajú európske letiská. Podľa medzinárodného združenia letísk Airport Council International Europe (ACI Europe) poklesol v celej Európe počet vybavených cestujúcich na letiskách v marci v priemere o 59,5 percent.

Za jeden mesiac od zákazu civilných letov – od 13. marca do 13. apríla – sa na letisku uskutočnilo 493 letov. Z nich 203 tvorili lety všeobecného letectva, 121 bolo nákladných letov, 119 premiestňovacích letov či 20 repatriačných letov, napríklad z Veľkej Británie, Srbska, Švédska, ale aj z USA. 

Počas apríla zatiaľ nie sú v pláne žiadne pravidelné lety z Bratislavy. Letisko však stále vybavuje nákladné lety, záchranárske, repatriačné, technické, premiestňovacie či súkromné lety.

zdroj: Facebook.com/letiskobratislava, foto: pixabay.com,wikipedia

loading...
Predchádzajúci článok Pri Černobyle horí, podľa aktivistov to predstavuje radiačnú hrozbu
Nasledujúci článok Máme rekordný počet úmrtí za jeden deň na COVID-19