zdravie 741 Zobrazení

Predaj mentolových cigariet sa končí

V máji sa oficiálne končí predaj mentolových cigariet. Zákaz sa netýka elektronických cigariet ani zariadení na zahrievanie tabaku.
od Pavol 2020-05-15
 

20. mája 2020 vstúpi do platnosti zákaz mentolových cigariet a cigariet s mentolovými kapsulami. Zákaz vyplýva z európskej smernice o tabakových výrobkoch, ktorá nadobudla platnosť 19. mája 2014. Smernica zaviedla zákaz cigariet a tabaku na ručné balenie cigariet s charakteristickými príchuťami, teda s jasne rozpoznateľnú vôňou alebo chuťou odlišnou od tabaku. Pre mentolové cigarety a tabak doposiaľ výrobcovia využívali prechodné obdobie, ktoré sa končí práve 20. mája 2020.

Zákaz sa netýka elektronických cigariet

Zákaz sa vzťahuje na cigarety a tabak na ručné balenie cigariet, netýka sa bezdymových tabakových výrobkov a elektronických cigariet. Regulácia príchutí týchto výrobkov naďalej ostáva v kompetencii jednotlivých členských štátov EÚ. Dospelí fajčiari sa nemusia vzdať ani mentolových kapsúl. Po 20. máji sa objavia už len v zariadeniach na zahrievanie tabaku ako napríklad IQOS, na ktoré sa zákaz taktiež nevzťahuje.

Na Slovensku mentolové cigarety fajčí 12,4 % fajčiarov. Celkovo fajčí na Slovensku približne 26 % populácie.

loading...
Predchádzajúci článok Rúška na verejnosti čoskoro nosiť nebudeme musieť
Nasledujúci článok Počet prípadov na koronavírus za posledných 24 hodín narástol, máme aj ďalšie úmrtie