zaujimavosti 1,896 Zobrazení

Meteorológovia prezradili, aké nás čaká počasie cez leto

Meteorologické modely predpovedali, aké počasie bude v nasledujúcich mesiacoch v Európe
od Pavol 2020-06-06
 

Pandémia je na ústupe a mnohí si už pomaly začali robiť plány na leto. Či už sa ho rozhodnete stráviť na Slovensku alebo vycestujete niekam ďalej, pripravte sa na poriadne extrémne počasie. Podľa najnovších prognóz bude leto vo veľkej časti Európy horúce a suché. 

Horúce a suché podmienky budú v nadchádzajúcich mesiacoch prevažovať na väčšine južnej Európy, čo so sebou prináša určité obavy najmä pre poľnohospodárov.

Portál Severe Weather Europe k svojej predpovedi využil sezónne modely CFSv2, ECMWF a UKMO, ktoré sú všeobecne najčastejšie používané. Všetky tieto predpovede sú priemerným obrazom v priebehu 3 mesiacov (jún - júl - august) a ukazujú všeobecnú prevládajúcu štruktúru počasia. Aj keď by tieto modely boli úplne presné, neznamená to, že takéto poveternostné podmienky budú trvať celé 3 mesiace. Ukazujú iba, ako môže vzor počasia vyzerať 40-60% tohto času.

Jeden z modelov predpokladá, že sa chladný vzduch bude koncentrovať, rovnako ako v zimnom období, ďaleko na severe, zatiaľ čo nad pevninskou Európou sa bude kumulovať horúci vzduch.

Druhý z modelov predpovedá, že studený vzduch sa dostane ďalej na juh, čo má za následok kratšie obdobie horúčav v strednej Európe. Britské ostrovy a Škandinávii v tomto modeli čaká mierne teplejšie leto, než býva normálne.

Oba modely sa zhodnú na predpovede zrážok. V kontinentálnej Európe predpovedajú nadpriemerné sucho, na severe by ale naopak, malo pršať dosť.

Tretí model ukazuje mierne odlišné počasie. Predpovedá horúce počasie v strednej Európe, na západe a juhovýchode kontinentu by podľa neho malo byť naopak chladnejšie, než býva normálne kvôli nízkemu tlaku nad oblasťou Stredozemného mora a západnou Európou. To bude mať za následok prudké búrky vo Francúzsku, Nemecku, severnom Balkánu a alpských oblastiach.

loading...
Predchádzajúci článok Od stredy sa rušia vyhradené hodiny pre dôchodcov v potravinách
Nasledujúci článok Júlovým nárastom životného minima sa zvýšia aj viaceré dávky