zaujimavosti 0 Zobrazení

Veľké uvoľňovanie opatrení: povinná karanténa je na Slovensku zrušená

Od zajtra 10. júna vstupujú do platnosti nové pravidlá
od Pavol 2020-06-09
 

Od stredy sa ruší povinná štátna karanténa aj inteligentná karanténa, prechádza sa na dobrovoľný režim v prípade, že občania prichádzajú z iných ako 19 krajín, ktoré konzílium epidemiológov definovalo ako bezpečné.

Medzi bezpečné krajiny patria: Česká Republika, Rakúsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Fínsko, Nórsko, Island, Dánsko, Nemecko, Lichtenštajnsko, a Švajčiarsko je karanténa úplne zrušená. Pre všetky ostatné krajiny je potrebné, aby sa obyvatelia vedeli preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorému je potrebné sa hneď po príchode domov prihlásiť. Následne zotrvajú v domácej izolácii. Regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečí, aby tieto osoby najskôr na piaty deň po príchode absolvovali test na ochorenie COVID-19. Ak bude negatívny, domáca izolácia sa skončí.

Od stredy 10. júna sa otvoria centrá voľného času a základné umelecké školy. Od pondelka budúceho týždňa sa rušia obmedzenia počtu žiakov na prvom stupni ZŠ. O týždeň neskôr, teda v posledný týždeň školského roka, budú môcť ísť do školy aj ostatní žiaci z druhého stupňa ZŠ a zo stredných škôl. Návrat do škôl bude dobrovoľný. 

Pokiaľ ide o nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch už nebudú povinné, ale len odporúčané v styku s cudzími ľuďmi. Vo vnútri síce zostávajú povinné, ale na pracoviskách, v prípade, ak zamestnanci budú od seba vzdialení vyše dvoch metrov, budú len odporúčané. V obchodoch a MHD zostávajú rúška povinné.  Prevádzkovatelia si už nebudú musieť vyberať medzi maximálnym limitom jedného zákazníka na 10 m2 či minimálnym rozostupom dvoch metrov medzi zákazníkmi, bude to len odporúčané. Od 10. júna budú môcť byť otvorené aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby.

loading...
Predchádzajúci článok Júlovým nárastom životného minima sa zvýšia aj viaceré dávky
Nasledujúci článok Slovenskom sa preženú poriadne búrky