pribehy 0 Zobrazení

Rakúsko zažíva bankový škandál, klienti zrejme prídu o peniaze

Rakúsko v týchto dňoch prežíva obrovský bankový škandál
od Pavol 2020-07-20
 

Rakúsko v týchto dňoch prežíva obrovský bankový škandál. Pre podvody v účtovníctve Commerzialbank Mattersburg prídu zrejme jej klienti o milióny eur. V škandále okolo komerčnej banky Mattersburg sa v piatok 17. júla uskutočnili domové prehliadky hospodárskej a korupčnej prokuratúry (WKStA), informoval o tom portál BVZ.at.

Následne bol vypočutý bývalý bankový šéf Martin Pucher. Je na slobode, uviedol jeho právnik Norbert Wess v sobotu ráno na žiadosť APA. Prokuratúra odhaduje, že reálne údaje vo finančnej bilancii banky sú o tretinu až polovicu nižšie ako tie, ktoré vykazovala.

Aktíva banky predstavujú podľa súvahy 800 miliónov eur, klienti však môžu mať obavy o približne 400 miliónov eur z nich. Regulátor finančného trhu dokonca v piatok hovoril až o 500 miliónoch eur. Problémom bolo, že Commerzialbank Mattersburg viedla vo svojom účtovníctve 50- až 60-miliónové zostatky na účtoch v iných bankách, tie sa však v účtovníctve iných bánk nikdy neobjavili.

Bývalý bankový šéf Martin Pucher po 25 rokoch na čele banky skončil, vo svojich 64 rokoch odišiel v utorok do dôchodku. Bankový škandál prepukol v noci z utorka na stredu. Úspory klientov sú zabezpečené do výšky 100-tisíc eur. Obavy o veľké straty však majú veľkí klienti banky. V banke malo otvorené účty aj približne 1800 dôchodcov. Podľa doterajších informácií sa však o svoje úspory báť nemusia, keďže ich finančné prostriedky na dôchodok boli poistené.

zdroj: BVZ.at, aktuality.sk, foto: pixabay.com,wikipedia

loading...
Predchádzajúci článok V ďalšej francúzskej katedrále vypukol požiar
Nasledujúci článok Meteorológovia varujú, hrozia silné búrky s veľkými krúpami