zdravie 796 Zobrazení

Vakcín nebude dosť. Rúška a sociálny odstup budú nutné až do roku 2022, varuje WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že vakcín proti koronavírusu nebude dosť, a že rúška a sociálny odstup bude nutný až do roku 2022
od Pavol 2020-09-24
 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že vakcín proti koronavírusu nebude dosť, a že rúška a sociálny odstup bude nutný až do roku 2022. "Nečakajte, že sa vrátime k normálu skôr ako v roku 2022," upozornila svet popredná vedkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Soumya Swaminathanová. Podľa nej nebude v dohľadnej dobe dostatok koronavirových vakcín, aby sa proočkovali ľudia na celom svete.

Divízia WHO Covax, ktorá sa bude starať o distribúcii očkovacej látky, musí počítať so spravodlivým prerozdeľovaním zásob medzi jednotlivé krajiny s rôznymi úrovňami príjmov. V polovici budúceho roka podľa nej Covax rozdelí medzi 170 štátov stovky miliónov rúšok. "Aby mal každý aspoň niečo," uviedla vedkyňa.

Lenže počet vakcín v prvej fáze nebude dostatok na to, aby sa proočkovala dostatočná časť populácie vo všetkých krajinách. Ľudia tak budú musieť podľa Swaminathanové nosiť rúška a dodržiavať sociálne odstup najmenej do konca roka 2021. Na konci budúceho roka už by totiž produkcia vakcín mala dosiahnuť hranicu dvoch miliárd kusov"Ľudia si predstavujú, že v januári tu bude dostatok vakcín pre celý svet a všetko sa vráti do normálu. Ale takto to nefunguje," oznámila Swaminathanová podľa webu South China Morning Post.

V Číne sľubujú, že vakcínu proti koronavírusu dostanú ľudia už v novembri tohto roku. Viac ako od čínskej vakcíny si ale svet sľuboval od vakcíny oxfordských vedcov, ktorá mala nakročené k finálnej fáze testovania a jej prvotné výsledky vyzerali dobre. Lenže na začiatku septembra sa u jedného z testovacích subjektov prejavili nežiaduce vedľajšie účinky a celý projekt sa musel zastaviť.

zdroj: scmp.com,cnn.iprima.cz, foto: pixabay.com

loading...
Predchádzajúci článok Markizácky moderátor s priateľkou mali pozitívny test na koronavírus, takýto mali priebeh choroby
Nasledujúci článok Pribudlo rekordných 419 pozitívnych prípadov