pribehy 0 Zobrazení

Koronavírusu podľahla známa herečka, ktorá si zahrala v Arabele či Kameňáku

V pondelok 19. októbra zomrela vo veku nedožitých 80 rokov česká herečka a dabérka Jana Andresíková
od Pavol 2020-10-21
 

V pondelok 19. októbra zomrela vo veku nedožitých 80 rokov česká herečka a dabérka Jana Andresíková. "Posledné mesiace života strávila v nemocničných zariadeniach po zlomenine krčku. V centre následnej starostlivosti v Mělníku mala skvelú starostlivosť. Bohužiaľ, po prekonaných mnohých ochoreniach jej telo nápor oslabenia z infekčnej choroby nevydržalo," povedal Kekely pre Novinky.cz. O poslednej rozlúčke s herečkou rozhodne rodina.

Jana Andresíková sa narodila v roku 1941 v Kroměříži. Vyštudovala Janáčkovu akadémiu múzických umení. Napriek tomu, že stvárnila veľký rad filmových aj televíznych úloh, jej najznámejšou rolou bola čarodejnica z rozprávkového seriálu Arabela.

Výrazná bola aj jej filmová úloha kráľovnej Elišky Přemyslovny v televíznom filme Poslední královna (1975). Mala výrazne zafarbený hlas, vďaka ktorému sa často uplatňovala aj v dabingu a pred rozhlasovým mikrofónom. Okrem iného prepožičala hlas americkej herečke Whoopi Goldbergovej vo filme Sestra v akci. V roku 2010 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v dabingu. Jej poslednou filmovou úlohou bola pomätená Lejdy vo filmoch režiséra Zdeňka Trošku Kameňák 1 a Kameňák 3.

zdroj: novinky.cz, foto: Youtube

loading...
Predchádzajúci článok Kto sa nepreukáže negatívnym testom, pôjde do karantény. Inak dostane pokutu 1650 eur
Nasledujúci článok Pribudlo 11 úmrtí na koronavírus, v hre je uzavretie krajiny