zdravie 1,469 Zobrazení

Viete, čo spôsobí, že pri nakazení koronavírusom stratíte čuch, a ako ho získať späť?

Jedným z príznakov COVID-19 je úplná či čiastočná strata čuchu a chuti. Čo je príčinou?
od Pavol 2020-11-12
 

Jedným z príznakov COVID-19 je úplná či čiastočná strata čuchu a chuti. Čo je príčinou? Je možné obnoviť funkciu týchto receptorov?

Odborníci z výskumu identifikovali niekoľko dôležitých vecí. Vírus v prvom ovplyvňuje nervové bunky zodpovedné za vnímanie chutí a vôní. Nie však samotné neuróny, ide ale o špeciálne bunky, ktoré podporujú ich životne dôležitú činnosť. Takzvaní nervoví „pomocníci“ sa zapália a vďaka tomu vírus ľahšie ovládne telo. Mnoho ľudí si všimne, že strata čuchu a chuti nijako nezávisí od prítomnosti nádchy a tečúceho nosa. To je hlavný rozdiel medzi koronavírusom a chrípkou. Chrípka často upcháva nosohltan a z nosa nám tečú sople.

Pediater Jevgenij Komarovskij sa domnieva, že samotný teplomer nestačí na diagnostikovanie stavu človeka. Na niektorých školách sa vykonáva nezvyčajný test s názvom „Ako to vonia?“ Jeho podstatou je dať každému študentovi ovoňať  vzorku. Napríklad, kúsok tkaniny alebo papiera namočeného v cesnakovej aróme. Mimochodom, túto technológiu používa aj americká armáda. Na testovanie aktivity receptorov používajú fľašu jablčného octu. Účel spĺňajú aj iné výrazné látky. Napríklad mleté ​​kávové zrná alebo citrusové plody. Ak človek vôňu nerozpozná, je poslaný na dôkladnejšiu kontrolu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

loading...
Predchádzajúci článok Pieseň k novému slovenskému filmu Správa naspievala Sima Martausová, pozrite si videoklip
Nasledujúci článok Smútiaca matka zdieľa srdcervúcu fotografiu svojho štvorročného syna po tom, čo zomrel na rakovinu