zdravie 0 Zobrazení

Vírus zmutoval! To sú rozdiely medzi prvým a novým kmeňom covid-19

Aj keď sú vírusové mutácie bežné, existuje dôvod, prečo je táto zmena vírusu taká znepokojujúca
od Pavol 2020-12-22
 

Koronavírus sa rozšíril do celého sveta veľmi rýchlo, stále nie je možné zvládnuť túto pandémiu, ktorá sa začala koncom roka 2019, a keď sa konečne začalo predpokladať, že máme vyhrané, po začatí očkovania ochromila svet nová výstraha existuje nový kmeň vírusu, ktorý sa šíri veľmi rýchlo v Londýne. Vláda oznámila, že na jej území bola zistená táto mutácia, vďaka ktorej je koronavírus nebezpečnejší ako predtým. 

Aj keď pôvodný kmeň vírusu bol už dosť nebezpečný a spôsobil veľký počet úmrtí, táto nová variácia vírusu COVID-19 znepokojuje odborníkov. Aj keď je bežné, že vírusy mutujú, zvyčajne to neznamená, že zmenia spôsob, akým pôsobia na ľudí, dokonca sa vyskytli prípady, keď sa vďaka ich mutáciám znížila ich nebezpečnosť, ale teraz tomu nie je tak.

Aké sú rozdiely medzi novým kmeňom a pôvodným koronavírusom?

Mutácie, ako už bolo spomenuté, sú veľmi časté, rovnako COVID-19 už mutoval mnohými spôsobmi, ale tieto zmeny zvyčajne neovplyvňujú spôsob jeho šírenia ani zvyšovanie úmrtnosti, ale tento nový kmeň vyvolal strach odborníkov, ktorí tvrdia, že sa šíri oveľa ľahšie ako pôvodný, čo by mohlo viesť k novej vlne, ktorá bude ešte vážnejšia ako tie, ktoré sme doteraz zažili.

O tomto novom kmeni stále nie je veľa informácií, pretože k rozšíreniu vírusu došlo približne u 25 rôznych kmeňov, odhaduje sa však, že ten, ktorý sa objavil v Londýne, je o 70% nákazlivejší, aj keď to neznamená, že je smrteľnejší. Vakcína je údajne napriek mutáciám vírusu naďalej účinná, takže očkovanie bude pokračovať.

loading...
Predchádzajúci článok Čínu začína trápiť nový typ vírusu: norovirus
Nasledujúci článok Toto sú nežiaduce účinky vakcíny proti koronavírusu