zaujimavosti 1,309 Zobrazení

Našli sa dva účinné lieky, ktoré pomáhajú pacientom s covidom

Skvelá správa pre všetkých pacientov s covidom
od Pavol 2021-01-13
 

Našli sa ďalšie dva lieky na záchranu života, ktoré môžu znížiť úmrtnosť pacientov chorých na Covid o štvrtinu, informoval o tom portál BBC. Ako informoval neskôr portál The Guardianide o dva lieky proti reumatoidnej artritíde.

Britská Národná zdravotnícka služba (NHS) začala používať liek tocilizumab na liečbu pacientov s koronavírusom, uviedli zdravotnícki pracovníci po tom, čo výsledky potvrdili, že liečba týmto liekom pomohla asi 800 pacientom, čím sa smrteľnosť na ochorenie COVID-19 znižila o takmer 24%. Okrem tocilizumab pomáha aj ďalší liek na artritídu, sarilumab, ktorý nielenže zachraňuje životy, ale skracuje čas, ktorý pacienti strávili na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Oba lieky tocilizumab aj sarilumab sú známe ako blokátory receptora IL-6, ktoré tlmia účinok proteínov, ktoré môžu spôsobiť nadmernú reakciu imunitného systému. Závažný Covid bol predtým spájaný s nebezpečnými úrovňami zápalu v tele.

Aj keď tieto lieky nie sú lacné, ich cena sa pohybuje v rozmedzí od 840 do 1 130 eur na pacienta, avšak náklady sú oveľa nižšie ako denné náklady na lôžko intenzívnej starostlivosti, ktoré stojí napríklad v Británií okolo £ 2 000, tvrdia odborníci.

zdroj: dobrenoviny.sk, BBC.com, theguardian.com

loading...
Predchádzajúci článok Smrť zdravotnej sestry, ktorá zomrela dva dni po zaočkovaní. Čaká sa na výsledok pitvy
Nasledujúci článok Eurojackpot minulý piatok potešil dvoch Slovákov