zaujimavosti 0 Zobrazení

Švédsko pozastavilo platby Pfizeru, žiada upresnenie počtu dávok v ampulke

Firma si podľa švédskych úradov účtuje cenu tak, ako by každá ampulka obsahovala šesť dávok vakcíny, aj keď tomu vraj tak nie je.
od Pavol 2021-02-01
 

Švédska zdravotná agentúra pozastavila platby za vakcíny farmaceutickej firme Pfizer. Požaduje po nej vysvetlenie ohľadom množstva dávok v každej ampulke. Podľa pôvodného plánu malo byť možné získať dávok päť, teraz sa hovorí o šiestich s cieľom zaočkovania vyššieho počtu ľudí. Pobočka firmy Pfizer vo Švédsku sa k prípadu zatiaľ odmietla vyjadriť.

Spoločnosť Pfizer si podľa švédskych úradov účtuje cenu tak, ako by každá ampulka obsahovala šesť dávok vakcíny. Pôvodne sa však predpokladalo, že z ampulky je možné získať iba päť dávok. Švédsko preto chce, aby sa Európska komisia a firma Pfizer dohodli, koľko každá ampulka dávok v skutočnosti obsahuje. "Povedali sme firme, že musíme počkať s inkasovaním faktúr, kým nebudeme mať jasno," povedal denníku Dagens Nyheter hlavný švédsky epidemiológ Anders Tegnell.

Podľa odborníkov je vo farmácii obvyklé, že vo fľaštičke pre niekoľko dávok je viac látky, ako je potreba, kvôli možným stratám pri aplikácii. Použitie šiestich dávok vakcíny z jednej ampulky namiesto piatich povolila začiatkom januára Európska agentúra pre lieky (EMA) s cieľom zvýšiť počet ľudí, ktorí očkovanie dostanú. Ešte predtým to isté schválilo české ministerstvo zdravotníctva.

Otázkou ale je, či sa vždy podarí z ampulky šesť dávok získať. EMA uviedla, že k aplikácii zvýšeného množstva dávok odporúča využívať injekčné striekačky, v ktorých ústiach je čo najmenšie miesto pre "mŕtvy objem", teda nevyužiteľnú časť vakcíny.

zdroj: idnes.cz, foto: pixabay.com

loading...
Predchádzajúci článok Profesor psychológie položil otázku, koľko váži pohár vody. Odpoveďou je životná lekcia
Nasledujúci článok Zahmlievajú vám okuliare pri nosení rúška, Amazon začal s predajom produktu, ktorý vám pomôže