zaujimavosti 0 Zobrazení

Testovanie bude opäť povinné pre všetkých

Najskôr vláda Slovensko rozdelila na dobré a zlé okresy, aby ho vzápätí spojila núteným testovaním.
od Pavol 2021-02-04
 

Vláda schválila novelizáciu Covid automatu, ktorý bude platiť od 8. februára. Dôvodom je najmä nová mutácia koronavírusu, ktorá je podľa štúdií až o 70 % infekčnejšia. Raz za mesiac by sa konzílium odborníkov malo mutáciou vírusu zaoberať a podľa toho aj aktualizovať opatrenia.

Od 8. februára bude potrebné mať pri sebe doklad o testovaní pri ceste do práce či do prírody. Opäť vo všetkých okresoch. Platnosť testu v čiernej farbe je určená na sedem dní. To znamená, že každý, kto sa chce ísť hoci len poprechádzať na lúku za mestom alebo do lesa za dedinou, potrebuje každý týždeň čerstvý test. Budú platiť výnimky, na tých sa však musí zhodnúť vláda. Tá sa mala mimoriadne stretnúť ešte v stredu večer.

Covid automat meria celkovo sedem stupňov rizika. Ak by chcelo Slovensko prejsť z aktuálnej siedmej čiernej farby do tmavočervenej, musí splniť tri podmienky. Počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom musí klesnúť pod tritisíc. Priemerný denný počet novoinfikovaných v rámci celého Slovenska menší ako štyritisíc (antigénové aj PCR testy). Zlepšiť sa musí aj reprodukčné číslo, ktoré ukazuje rýchlosť šírenia epidémie. Jeho hodnotu však momentálne nepoznáme. Krajčí tvrdí, že vďaka skríningu možno určiť reprodukčné číslo vírusu aj na úrovni regiónov. Reprodukčné číslo určuje, koľko ľudí môže nainfikovať jeden pacient s koronavírusom.

Až po zlepšení týchto ukazovateľov môže minister zdravotníctva prepnúť farbu v jednotlivých okresoch.

loading...
Predchádzajúci článok Zahmlievajú vám okuliare pri nosení rúška, Amazon začal s predajom produktu, ktorý vám pomôže
Nasledujúci článok Medzi respirátormi FFP2 a KN95 je rozdiel, ktorý je podľa odborníkov výrazný