zaujimavosti 0 Zobrazení

V susednom Česku majú prvé úmrtie spojené s vakcínou proti COVID-19

Ide o seniora, ktorý bol v terminálnom štádiu iného ochorenia.
od Pavol 2021-02-11
 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v Česku v stredu prijal hlásenie o úmrtí človeka, ktoré mohlo súvisieť s vakcínou proti COVID-19. Senior, ktorý dostal prvú dávku vakcíny 9. januára bol v terminálnom štádiu iného ochorenia, informoval portál irozhlas.cz.

V Českej televízii to v stredu povedala riaditeľka SÚKL Irena Storová. Úrad teraz bude podozrenie na možný nežiadúci účinok skúmať. V tej dobe bola v Česku k dispozícii len očkovacia látka od firiem Pfizer a BioNTech.

U seniora sa po očkování objavili bežné nežiadúce účinky ako nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie a únava, uvádza sa na webu ústavu. „Zatímco u většiny osob tyto nežádoucí účinky za několik dní odezní, není vyloučeno, že u velmi oslabených starých osob mohou vést k závažnému zhoršení zdravotního stavu,“ dodáva ústav.

Českí lekári majú podľa odporúčania kontrolného ústavu zvažovať, či budú ľudí starších ako 85 rokov vôbec očkovať, ak by u nich riziká prevažovali nad prínosmi vakcíny. Rovnako by mali pristupovať aj k pacientom v terminálnych štádiách chorôb, čo bol aj prípad zosnulého dôchodcu.

Ústav dostal od začiatku očkovania proti novému koronavírusu zatiaľ okolo 530 hlásení o možnom vedľajšom účinku vakcíny. Podľa riaditeľky SÚKL to zodpovedá vopred očakávanému počtu.

zdroj/foto: irozhlas.cz, pixabay.com

loading...
Predchádzajúci článok Na východnom Slovensku riaditeľ školy nevpustil dieťa do školy kvôli tomu, že nemalo test
Nasledujúci článok Učitelia, ktorí boli zaočkovaní zrejme nebudú môcť učiť, zostali doma s horúčkami a bolesťami svalov