zaujimavosti 0 Zobrazení

Medzi vakcínou od AstraZeneca a zrazeninami je súvislosť

Európska agentúra pre lieky naďalej odporúča očkovanie ľudí, pričom uviedla, že výhody prevažujú nad akýmikoľvek rizikami
od Pavol 2021-04-06
 

Vysoký úradník Európskej agentúry pre lieky (EMA) uviedol, že sa domnieva, že existuje súvislosť medzi vakcínou AstraZeneca a extrémne zriedkavými prípadmi krvných zrazenín hlásenými u ľudí, ktorí nedávno dostali injekciu. V rozhovore pre taliansky denník Il Messaggero Marco Cavaleri, vedúci stratégie vakcín v EMA, uviedol, že je „jasné, že existuje súvislosť s vakcínou“, stále však vládla neistota, čo presne spôsobilo takúto reakciu.

Pán Cavaleri uviedol, že medzi mladšími očkovanými ľuďmi bol v porovnaní s bežnou populáciou vyšší počet prípadov mozgovej trombózy - zrážania krvi v mozgu, ako sa očakávalo. Navrhol, aby EMA k situácii urobila vyhlásenie neskôr v pondelok. Nezávislý subjekt kontaktoval agentúru EMA so žiadosťou o vyjadrenie.

EMA už minulý týždeň trvala na tom, že „príčinná súvislosť s vakcínou nie je dokázaná“, a naďalej odporúča, aby sa ľudia touto vakcínou očkovali. „EMA je toho názoru, že výhody vakcíny AstraZeneca v prevencii proti Covid-19, s tým spojené riziko hospitalizácie a úmrtia, prevyšujú riziká vedľajších účinkov,“ uviedla agentúra vo vyhlásení zverejnenom 31. marca. Niektoré krajiny pozastavili alebo obmedzili používanie vakcíny na určité skupiny vrátane Nemecka, Francúzska a Kanady.

Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že výhody prevažujú nad rizikami, zatiaľ čo spoločnosť AstraZeneca v marci uviedla, že jej vakcína bola v USA pri 76% účinnej prevencii symptomatických infekcií a že štúdie nenaznačujú vyššie riziko zrážania.

Pán Cavaleri uviedol, že hodnotenie vakcíny AstraZeneca, ktoré vykonala agentúra EMA, „ešte neskončilo“ a že je na jednotlivých krajinách, aby stanovili konkrétne pokyny týkajúce sa vekových skupín, ktorým sa vakcíny podávajú. "Snažíme sa získať presný obraz o tom, čo sa deje, a podrobne tento syndróm spôsobovaný vakcínou definovať," uviedol Cavaleri. "Medzi očkovanými je viac prípadov mozgovej trombózy... medzi mladými ľuďmi, ako by sme čakali," dodal.

Na otázku, či je pomer rizika a prínosu stále v prospech vakcíny, odpovedal „áno“, odpovedal však, že je potrebné „podrobnejšie“ preskúmať účinky na rôzne vekové skupiny. Povedal: „Bude potrebné vyvinúť veľmi starostlivú prácu, aby sa zistilo, či je pomer rizika a prínosu v prospech vakcíny pre všetky vekové skupiny.“

Podľa hodnotenia tlačovej agentúry Reuters úmrtia na koronavírusy na celom svete v utorok prekročili hranicu 3 miliónov. Niekoľko európskych krajín zažíva tretiu vlnu vírusu, čo zvyšuje tlak na ich už aj tak slabnúce očkovacie programy.

zdroj: independent.co.uk

loading...
Predchádzajúci článok Toto ste o ikonickej minisérii Ježiš Nazaretský netušili
Nasledujúci článok Rusi žiadajú Slovensko o vrátenie vakcín Sputnik V