zaujimavosti 0 Zobrazení

Rusi žiadajú Slovensko o vrátenie vakcín Sputnik V

Slovensko malo porušiť zmluvu tým, že ŠÚKL zadal testovanie ruskej vakcíny laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ
od Pavol 2021-04-09
 

Ruský fond priamych investícií (RDIF) požiadal slovenskú vládu o vrátenie dávky vakcíny Sputnik V, ktorá sa má použiť v iných krajinách, uvádza sa v oficiálnom twitterovom účte vakcíny. „RFPI … poslal 6. apríla 2021 list, v ktorom žiada (vládu SR) o vrátenie vakcíny z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy,“ uvádza sa v tvíte, z ktorého citovala agentúra RIA Novosti. Vrátená vakcína bude podľa RFPI použitá v iných krajinách.

Žiadosť je spojená s mnohými porušeniami zmluvy, vysvetľujú vývojári, vrátane testu na vakcíny vykonaného slovenským regulačným orgánom. 

Výkonný riaditeľ RFPI Kirill Dmitrijev absolvoval vo štvrtok v Moskve stretnutie s ministrom financií SR Igorom Matovičom. Na oficiálnom twitterovom konte ruskej vakcíny sa píše, že RFPI „je naďalej odhodlaný pomôcť Slovákom zaočkovať sa vakcínou Sputnik V“. Cieľom pracovného stretnutia bolo doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko, ozrejmilo ministerstvo financií SR.

O výsledku tejto pracovnej cesty Matovič informoval v piatok (9. 4.) dopoludnia. Na Facebooku si ale neodpustil ostrý komentár. „Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú hru proti “hybridnej zbrani” Ruska … a bolo im úplne jedno, či budú predčasné voľby a vráti sa mafia k moci. Dnes však svoje dielo dokonali – svojimi bludmi … primäli Rusov povedať dosť – a tí nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy. GRATULUJEM IDIOTI! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské,“ napísal Matovič.

ŠÚKL tvrdí, že nebol nikým zodpovedným za dovoz vakcíny Sputnik V upozornený na to, že by malo testovanie v Slovenskej akadémii vied (SAV) údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom, uviedla v reakcii hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková. „Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa dôrazne ohradzuje voči dnešným zavádzajúcim tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií ohľadne laboratórneho testovania šarží vakcíny Sputnik V, ktoré boli dovezené na Slovensko,“ spresnila s tým, že ŠÚKL nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá.

Slovensko prijalo zásielku vakcín Sputnik V 1. marca. Nákup iniciovali Igor Matovič, ktorý bol v tom čase predsedom vlády, a Marek Krajči, ktorý bol ministrom zdravotníctva.

zdroj: dnes24.sk,ria.ru, foto: 123rf.com

loading...
Predchádzajúci článok Medzi vakcínou od AstraZeneca a zrazeninami je súvislosť
Nasledujúci článok Pozor na to, kto vám ponúka úver! NBS varuje pred podvodnou bankou