zaujimavosti 0 Zobrazení

Odkladať mliečne zuby svojim deťom im môže v budúcnosti zachrániť život

Môžu za to kmeňové bunky nachádzajúce sa v kostnej dreni, ktoré sú v hojnom množstve ukladané do mliečnych zubov.
od Pavol 2021-05-07
 

Podľa Národného centra pre biotechnologické informácie v Spojených štátoch by sa bunky mohli v budúcnosti použiť na liečbu akejkoľvek rakoviny alebo cukrovky. Môžu tiež pomôcť vyvinúť nové tkanivá a to aj desať rokov po vypadnutí zuba.

Správa hovorí: „Kmeňové bunky pochádzajúce zo zubov predstavujú životaschopný zdroj dospelých kmeňových buniek pre regeneratívnu medicínu. Jedinečný pôvod týchto buniek môže prispieť k regenerácii rôznych druhov tkanív. Je zrejmé, že dúfame, že naše deti už nikdy nebudú musieť byť liečené na žiadne z týchto ochorení, ale ak niekedy budú potrebovať liečbu závažného ochorenia, odložené mliečne zuby by mohli vedcom a zdravotníckym pracovníkom uľahčiť záchranu ich životov.“

Transpalntácia kostnej drene je veľmi bolestivý zákrok, ktorý by v budúcnosti mohol nahradiť uložený mliečny zub dieťaťa, z ktorého je možné využiť zubnú dreň. Zubná dreň obsahuje totiž kmeňové bunky, ktoré dokážu opraviť poškodené kosti, chrupavky či dokonca srdcové tkanivo. Znamená to, že ak bude mať dieťa rakovinu o o desať rokov neskôr, mohla by sa liečiť kmeňovými bunkami uloženými v zube. 

Kmeňové bunky sa môžu stať ľubovoľnými bunkami v tele, čo znamená, že ich vedci môžu použiť na boj proti chorobám. Aj keď veda o použití týchto buniek v medicíne  je zatiaľ len v počiatočnom štádiu, vedci dúfajú, že v budúcnosti bude mať tento spôsob liečby prioritu. Správa uzatvára: „Dúfame, že ďalší výskum nájde spôsob, ako v budúcnosti čo najlepšie využiť jeho fascinujúci úžitok ako ľahko dostupného bunkového zdroja.“ .

Existujú už dokonca aj firmy, ktoré sa touto činnosťou zaoberajú a rodičia tak môžu ich služby využiť. Háčik je však v tom, že zub je potrebné doručiť zmrazený a najneskôr do 48 hodín po vypadnutí, inak potrebné bunky odumrú.

Preto odložte mliečne zuby dieťaťa, lebo v budúcnosti to bude skvelá alternatíva na zlepšenie jeho zdravia alebo dokonca záchranu života.

zdroj/foto: vanidades.com, 123rf.com

loading...
Predchádzajúci článok Hviezda seriálu Oteckovia priviedla na svet dcérku
Nasledujúci článok Iba 2-ročný bubeník je vôbec najmladším súťažiacim a jeho precíznosť vás šokuje