zaujimavosti 1,216 Zobrazení

Neuveríte, aký je na Slovensku priemerný zárobok, máte ho aj vy?

Priemerná mzda rástla najrýchlejšie za celé roky
od Pavol 2021-09-10
 

Vo svojej tlačovej správe Štatistický úrad SR informoval o tom, že priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka medziročne zvýšila o 10,5 percenta na 1202 eur. Rast miezd ťahal najmä priemysel, zdravotníctvo a sociálna pomoc. „Vysoký medziročný rast je tiež dôsledkom toho, že v rovnakom období minulého roka priemerné zárobky prvýkrát v ére Slovenskej republiky klesli, a to o 1,2 %,“ upozorňujú štatistici.

V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou priemerná nominálna mesačná mzda o 101 eur prevýšila výšku priemernej mzdy z druhého štvrťroka 2019. Reálna mzda v druhom kvartáli tohto roka po zohľadnení miery inflácie medziročne vzrástla o 8,1 %. Sezónne očistená priemerná mzda sa oproti prvému kvartálu tohto roka zvýšila o 1,4 %.

Najvyššie relatívne prírastky boli v Žilinskom (o 13,8 %) a Prešovskom kraji (o 13,4 %). Najnižší rast o 7,4 % bol v Bratislavskom kraji, ale v tomto regióne je priemerná mzda dlhodobo vysoko nad priemerom celého hospodárstva SR, aktuálne dosiahla 1467 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala výška mzdy od 933 eur v Prešovskom kraji do 1152 eur v Košickom kraji. V porovnaní so situáciou pred dvoma rokmi dosiahli rast platov vyšší ako desať percent štyri regióny, a to Nitriansky, Banskobystrický, Prešovský a Košický kraj.

V súhrne za 1. polrok 2021 dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR hodnotu 1163 eur. Medziročne sa zvýšila o sedem percent, v porovnaní s obdobím pred dvoma rokmi bola nominálna priemerná mzda vyššia o 9,5 %. Reálna mzda po zohľadnení inflácie medziročne vzrástla o 5,3 %.

zdroj: webnoviny.sk, ta3.com,ŠÚ SR, foto: pixabay.com

loading...
Predchádzajúci článok WHO vyzýva na pozastavenie očkovania treťou dávkou vakcíny do konca roka. Prístup k vakcínam potrebujú aj chudobnejšie krajiny
Nasledujúci článok Vedeli ste o tom, že farba žĺtka vám veľa napovie o tom, aké je vajíčko zdravé?